Sněmovna schválila rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu energetického zákona. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Napsaly to Finanční noviny.cz. Proti novele protestoval především Energetický regulační úřad (ERÚ).
ERÚ varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo dopady novely. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Poslanci neschválili sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních elektráren na menší. Novela prošla nejtěsnější většinou: hlasovalo pro ni 86 poslanců a přesně toto množství bylo zapotřebí. Podpořila ji koalice, opozice se převážně zdržela. Poslanci Úsvitu, kteří patřili mezi nejhlasitější kritiky, byli proti.
„Nejenom, že tato legislativa usnadní život lidem, kteří si chtějí na střechy svých domů pořídit malé solární elektrárny, na které dosud potřebovali mít licenci, ale díky novému způsobu výběru poplatků za obnovitelné zdroje též pomůže českému průmyslu, aniž by došlo k jakémukoliv souvisejícímu zdražení elektřiny pro obyvatele,“ sdělil serveru iUHLI.cz ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
Poslanci také přijali řešení problémů s nezapsanými věcnými břemeny. Týkají se pozemků, na nichž v minulých desítkách let vznikly stavby rozvodů energie. Podle nynějšího zákona je mají majitelé energetických sítí promítnout do katastru nemovitostí do roku 2017. Týká se to statisíců parcel. Podle ERÚ by to ale mohlo kvůli souvisejícím nákladům zdražit plyn až o pětinu.Zákon rovněž zřizuje Radu ERÚ, která má úřad řídit. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková ale varuje, že zřízení rady povede k politizaci ERÚ.