Doba čtení:1 m, 52 s
Lokální topeniště způsobují mnohem větší znečištění než modernizované elektrárny. Ilustrační foto: atmos.eu

Staré neekologické kotle na uhlí budou moci lidé používat v domácnostech ještě další více než dva roky. Odklad jejich zákazu na září 2024 přinese vládní novela, kterou podepsal už i prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha také například ruší povinné přimíchání biosložek do pohonných hmot a omezuje okruh podnikatelských vozidel podléhajících silniční dani.

Dosavadní znění zákona předpokládalo výměnu starých kotlů na pevná paliva, které slouží jako zdroj ústředního vytápění, do konce letošního července. Nevztahuje se na kamna pro přímé vytápění v místnostech. Odklad se týká stacionárních zdrojů ústředního vytápění o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kilowattů v rodinných domech, bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci.

Vláda odklad zdůvodnila mimo jiné tím, že na trhu existuje omezený počet montážních společností, a možným nedostatkem kotlů, které mají být nově instalovány. Situace se může podle důvodové zprávy zhoršit i například kvůli nedostatku železa a oceli na trhu.

Uvedené důvody by při zachování stávajícího stavu mohly znamenat zvýšené riziko nesplnění zákonné povinnosti ve stanoveném termínu, a to u značného množství provozovatelů, mezi něž patří řada nízkopříjmových domácností,“ stojí ve zdůvodnění. Podle odhadů zbývá vyměnit ještě více než 200 000 starých neekologických kotlů.

Munzar: Odchod od uhlí v roce 2033 je nyní nereálný

Posun je vhodný také vzhledem k nejasné situaci ohledně budoucí dostupnosti a ceně zemního plynu,“ píše se v důvodové zprávě. Výrazné zvýšení cen energií v poslední době může majitele nemovitostí podle vlády přimět k vyšší ochotě investovat do celkových úprav ke snížení energetických nároků budov.

Odklad povinné výměny kotlů je součástí širší vládní předlohy, která míří proti růstu cen paliv a energií. Kromě jiného od července ruší povinné přímíchávání biosložky do nafty a benzinu. Konec povinného přimíchávání biosložky do nafty povede podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) k jejímu zlevnění o 1,50 Kč až dvě koruny za litr. Přimíchávání zůstane dobrovolné. Kromě toho Parlament již dříve schválil vládní návrh na dočasné snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 Kč na litr. Od zrušení povinného přimíchávání si vláda slibuje kromě jiného, že dodavatelům pohonných hmot ubude administrativa s vykazováním, že povinnost plní.