Koupí vláda levnější elektřinu? Ministři si protiřečí

Podle ministra financí Stanjury se vláda nabídkou Sev.en Energy zabývá. Bartoš tvrdí, že o ničem neví. Koláž iUHLI.cz

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že neviděl nabídku koupi levnější elektřiny, kterou podle Hospodářských novin učinil státu majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přitom už v květnu uvedl, že se stát nabídkou zabývá.

Web deníku na začátku května uvedl, že podnikatel nabídl vládě ke koupi levnější proud ze svých uhelných elektráren. Návrhem se podle webu měla zabývat porada ekonomických ministrů. To potvrdil v rozhovoru pro Echo24.cz již v květnu ministr financí Stanjura. „Tou nabídkou se zabýváme. Je zhruba 20 procent pod současnou tržní cenou. Jednání probíhají. Nejsou zatím ukončená,“ řekl Stanjura. Bude podle něj nutné, aby vznikl státní obchodník s elektřinou.

Bartoš však nyní tvrdí, že o ničem neví. „Nejsem si vědom, že by někde na stole ležela nějaká nabídka,“ řekl ministr, který patří mezi členy porady.

Tento zvláštní rozpor mezi koaličními ministry je o to palčivější, že je cena elektřiny rekordní, neustále stoupá, a statisíce domácností i řadu firem drtí nebývale vysoké účty.

Páral: Piráti střílí do vlastních řad

Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač podle Hospodářských novin nabídl vládě, že jí prodá levnější proud ze svých uhelných elektráren. Státu by mimo burzu prodal několik terawatthodin (TWh) elektřiny za cenu odpovídající situaci před ruskou invazí na Ukrajinu. Skupina Sev.en nabízí podle HN dodávku až zhruba tří terrawatthodin elektřiny ročně. To představuje přibližně čtvrtinu roční produkce firmy, která by pokryla roční spotřebu zhruba milionu domácností s průměrnou spotřebou.

Kritice čelí i příprava speciálního tarifu

Zmatky kolem Tykačovy nabídky levnější elektřiny nejsou jediným problémem vlády v energetice. Kritika prší i na přípravu speciálního tarifu na energie pro ekonomicky slabší domácnosti a některé provozy. Ten by měl být podle Bartoše hotový a připraven k projednání nejpozději do začátku topné sezony, tedy do konce srpna. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara však firmy dosud neznají žádné parametry připravovaných programů, vláda s nimi detaily neprojednávala.

Připravovaný zvláštní tarif na energie má podle vlády pomoci nízkopříjmovým rodinám a vybraným provozům s rostoucími náklady na energie. Zároveň má motivovat k úsporám při spotřebě.

Česku hrozí kromě nedostatku plynu i deficit elektřiny

Bartoš uvedl, že nejzazším termínem pro projednání programu je začátek topné sezony. Podle něj by pomoc měla být rozdělená podle jednotlivých tříd tarifů pro plyn a elektřinu. Zároveň by měl mít program motivační prvky, kdy po spotřebě určité hladiny energie by začal platit už znovu standardní tarif.

Přípravu zvláštního energetického tarifu kritizuje i bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Podle něj trvá příliš dlouho a občané jej pocítí nejdříve ke konci roku. Zároveň kritizoval to, že dosud nebyly podmínky programu nijak představeny.

To se nelíbí ani firmám. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara firmy stále neznají parametry připravovaných programů. „Kdybych znal detaily, podle jakého klíče se bude ta podpora rozdělovat a kolika firmám pomůže, byl bych mnohem klidnější. Ale my ty detaily neznáme,“ řekl Špicar.

Elektřina v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden při interpelacích ve Sněmovně řekl, že stát chce na pomoc občanům použít i dividendy energetické společnosti ČEZ, ve které je stát se 70 procenty akcií majoritním akcionářem.