Doba čtení:1 m, 15 s
Návrh na zdanění „uhlobaronů“ představil poslanec Jakub Michálek. Foto: wikipedia.org

Piráti natočili koráb na levobok a vypálili první salvu. Střílí ale do vlastních řad. Těmito slovy okomentoval pirátský návrh na zdanění „uhlobaronů“ pro Týdeník HROT Pavel Páral.

„Pirátský poslanec Michálek přišel s návrhem, kde vzít peníze na pomoc rodinám, které ohrožuje dramatický růst cen plynu a elektřiny. U uhlobaronů. Ano, vděčný cíl. Vydělávají na válečné drahotě. Chudý lid trpí a buržousti hodují. Staré téma je zase populární,“ napsal Páral s tím, že jde o zoufalou snahu Pirátů jak zastavit propad přízně u voličů.

Obavy z horkého léta ukazují, jak dál s energetikou

Podle Párala má však pirátský návrh malý háček. „Důvodem, proč ti uhlobaroni tak tyjí z naší bídy, není ani tak válka na Ukrajině, jako spíš klimatická politika EU, která má v Pirátech nadšeného zastánce, jenž byl mezi prvními křičícími, že zastavit výrobu elektřiny z uhlí je třeba co nejdříve. Důsledkem této politiky je, že se v klasické energetice prakticky vůbec neinvestuje a zejména uhelné elektrárny jedou takzvaně na dožití. Už jsou dávno účetně odepsány, a tak žádné investice již nevstupují do nákladů, což znamená, že zisky tuční a buržousti hodují,“ vysvětlil Páral.

Zároveň varuje, že nad trhem vyhrát nelze. „Lze ho jen zničit. Třeba palbou z pirátských děl. Ale to znamená jen a pouze chudobu. My boomeři s tím máme dost osobních zkušeností a teď se s tím mohou seznámit i mladší,“ uzavřel Páral.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa