Koupí vůbec někdo Vattenfall?

what-questionmark-800x600Prodej německých uhelných elektráren a dolů švédského státního koncernu Vattenfall nebude tak jednoduchý, jak si švédská společnost představovala. Podle informací německého deníku Handelsblatt není žádný ze zájemců ochotný zaplatit přijatelnou cenu.

Jediní aktuální zájemci jsou přitom z České republiky. Jedná se o polostátní ČEZ, Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, který podal nabídku společně se společností PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače. Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie společně s německou energetickou společností Steag, které ale podle posledních informací závaznou nabídku vůbec nepodají.

Čtěte také:
ČEZ chce od Němců uhelnou záruku
Cena Vattenfallu prý bude mizivá

Na vině jsou klesající ceny energií, kvůli kterým prý zájem o zmíněná aktiva citelně opadl. Původně se přitom cena transakce odhadovala až na téměř sto miliard korun. Nyní však Vattenfall podle německého deníku například zvažuje založení fondu či nadace, která by jeho uhelný byznys v Německu převzala.

Vattenfall je po RWE a E.ON třetím největším producentem elektřiny v Německu. Patří mu 13 procent trhu, což jsou téměř tři miliony zákazníků. Většinu produkce má Vattenfall založenou na fosilních palivech. Vattenfall v Sasku prodává čtyři elektrárny a pět dolů, které je zásobují. Součástí tendru je také deset vodních elektráren. Celkový výkon všech elektráren dosahuje 11 tisíc megawattů.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Vattenfall vydělal téměř 5 miliard
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny