Doba čtení:1 m, 49 s
Nejznámějším sportovním klubem v Moravskoslezském kraji je fotbalový Baník Ostrava. Foto: wikipedia.org

Moravskoslezský kraj přispěje sportovním klubům na zvýšené náklady za energie. Kluby provozující sportoviště budou moci získat bonus ve výši 20 000 korun. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Sportovní kluby od roku 2019 dostávají krajský příspěvek prostřednictvím České unie sportu (ČUS). „Jednou z hlavních výhod této spolupráce je transparentnost i rychlost vyplácení dotací, peníze kluby dostanou hned na začátku kalendářního roku. A tak kraj ve spolupráci s ČUS pokračuje. Letos klubům, které provozují sportoviště, přidá 20 000 bonus na energie,“ uvedla mluvčí.

Krajská podpora je určena pro tělovýchovné jednoty, tělocvičné jednoty, sportovní kluby i sportovní příspěvkové organizace měst a obcí. Loni kraj takto podpořil téměř 500 organizací. Výše příspěvku se odvíjí od oficiálního počtu sportovců a trenérů v jednotlivých klubech. „V roce 2021 jsme mezi kluby prostřednictvím ČUS rozdělili 30 milionů korun, letos dokonce 35 milionů. V rozpočtu na rok 2023 máme navrženo opět 35 milionů korun. Kvůli energetické krizi budou pro příští rok mírně upravené podmínky,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

PRE sleví domácnostem, které ušetří elektřinu

Kromě energetického bonusu podle náměstka kraj zjednodušil i podmínky pro vyúčtování příspěvku. „Chceme sportovní kluby povzbudit, mají za sebou náročné covidové období, nyní se některé budou potýkat s platbami elektřiny nebo plynu. Byla by škoda, kdyby oddíly svou činnost začaly omezovat,“ doplnil Folwarczny.

Krajská organizace ČUS bude žádosti sportovních klubů přijímat ode dneška až do 20. října. Po jejich vyhodnocení předloží v prosinci návrh rozdělení finančních prostředků krajským zastupitelům. Po podpisu smluv obdrží kluby peníze během ledna.

„Moravskoslezský kraj také pravidelně podporuje kluby, které působí v nejvyšších soutěžích. Rádi bychom i mezi ně rozdělili 35 milionů korun. Tyto peníze budou kluby moci využít mimo jiné také na pořízení technického nebo sportovního vybavení i na investice, jako jsou například rekonstrukce šaten nebo sportovních povrchů. Podmínkou je, že rekonstruovaný majetek musí být v jejich vlastnictví,“ doplnil Folwarczny. Žádosti vrcholových klubů bude krajský úřad přijímat od 28. října do 2. listopadu. Vrcholové kluby mohou krajskou podporu využít i na startovné, dopravu, ubytování, nájmy, odměny rozhodčích, trenérů, pořadatelů, zdravotníků nebo například na rehabilitace.