Doba čtení:2 m, 25 s
PRE dodává elektřinu zhruba 700 000 domácností především v Praze. Foto: wikipedia.org Jiří Matějíček

Pražská energetika (PRE) dá slevu domácnostem, které v zimě meziročně sníží spotřebu elektřiny. Chce tak odběratele motivovat k úsporám. Speciální prémie se klientovi připíše na jeho zákaznický účet u PRE a následně odečte z platby za elektřinu v rámci nejbližšího vyúčtování.

Výše slevy závisí na distribuční sazbě a také výši dosažené úspory, pohybovat se bude od 750 do 3000 korun. Zákazník bude muset nárok na slevu prokázat. ČTK to řekl mluvčí PRE Karel Hanzelka. Firma tvrdí, že podle jejích informací je prvním velkým dodavatelem v ČR, který podobnou slevu nabízí.

PRE dodává zhruba 700 000 domácností především v Praze. Domácnost, která dosáhne během nadcházející zimní topné sezony prokazatelné úspory při spotřebě elektrické energie, dostane slevu. Podmínkou je, že zákazník musí být klientem PRE v období od 1. října 2021 do 1. července 2023. PRE bude rozlišovat dvě skupiny zákazníků, a to podle distribučních sazeb elektřiny.

Zisk energetiků chce vláda zdanit až 60 procenty

První skupinou jsou zákazníci s jednotarifní distribuční sazbou, kteří elektřinou pouze svítí, případně i vaří a používají běžné spotřebiče jako pračka, myčka, lednice nebo televize. Druhou skupinou jsou zákazníci s dvoutarifní distribuční sazbou, tedy domácnosti, které elektřinu využívají na ohřev vody nebo topení.

Zákazníci musí pro připsání odměny snížit meziročně svou spotřebu v porovnání s obdobím od 1. listopadu 2021 do 31. března 2022. Domácnosti s jednotarifní sazbou obdrží při úspoře elektřiny pět procent prémii 750 korun, při úspoře alespoň deseti procent dostanou od PRE 1500 Kč. Domácnosti s dvoutarifní sazbou dostanou při meziroční úspoře alespoň deseti procent 1500 korun, pří úspoře nad 20 procent získají prémii 3000 korun.

Zákazník musí pro prokázání úspory udělat vlastní odečet elektroměru, a to tak, že pořídí jeho fotografii a nahraje ji on-line do speciální aplikace na webové stránce PRE. První fotografie elektroměru musí být pořízena a odeslána přes webovou stránku na počátku topné sezóny, konkrétně v období od 1. listopadu 2022 do 15. listopadu 2022. Na pořízení a odeslání druhé fotografie je stanoven termín od 31. března 2023 do 15. dubna 2023.

U koho končí peníze za drahou elektřinu?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) označil záměr PRE za krok správným směrem, který je v zájmu celé společnosti. Firmě poděkoval. Doufá, že jde o „první vlaštovku“ mezi dodavateli. Ministerstvo se podle něj bude snažit vytvořit podobnou motivaci.

Například innogy podobný program neplánuje, řekl ČTK mluvčí Pavel Grochál. Mluvčí polostátní společnosti ČEZ Roman Gazdík uvedl, že firma v současnosti připravuje další kroky, jak zákazníky odměnit za to, aby šetřili energie, také je chce motivovat k úsporám. „Vedle vládní pomoci jsou úspory pro zvládnutí této topné sezony klíčové. Už teď zákazníkům umožňujeme snížit zálohy, a ulevit tak rodinnému rozpočtu, pokud po nějaký čas sníží svou spotřebu a zadají o tom samoodečet,“ řekl Gazdík.