Kraj stopnul kotlíkové dotace, nejsou peníze

Miroslav Novák hejtman Moravskoslezského kraje

Hejtman Novák tlačí na ministra Brabce, aby uvolnil další finanční prostředky. Foto: novak-miroslav.cz

Moravskoslezský kraj dnes zastaví příjem žádostí o dotaci na ekologický kotel. Rozhodli o tom krajští radní. Kraj eviduje už více než 4570 žádostí, v nichž obyvatelé regionu požadují dotace v celkové výši 598 milionů korun. Je to o 108 milionů korun více, než měl kraj pro první výzvu k dispozici.

Radní zároveň pověřili hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), aby jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) o okamžitém zvýšení dotačních prostředků. Kraj už s ministerstvem jednal, ale zatím se obě strany na zvýšení dotace nedohodly. Kraj by chtěl nyní vyčleněnou částku zvýšit o 250 milionů korun. Tato částka by byla použita z celkové 1,5 miliardy korun, která je pro kraj až do roku 2020 připravena.

Čtěte také:
Pražany kotlíkové dotace nevzrušují
Na kotlíkové dotace fronty jako na banány

Máme připraveny dvě varianty, jak situaci řešit. Ministru Brabcovi je znovu předložím ve středu, věřím, že i ministerstvo udělá vše pro to, aby byli uspokojeni všichni zájemci o příspěvek na ekologický kotel a nemuseli čekat na vypsání další výzvy,” řekl Novák.

Pokud by ministerstvo kraji vyhovělo, chtěl by ze čtvrtmiliardového navýšení uspokojit 842 žadatelů, pro něž zatím z původně připravené částky pro první výzvu (490 milionů korun) chybějí peníze. Zbytek prostředků, tedy 142 milionů, by kraj použil na vyhlášení další výzvy. V případě, že se s ministerstvem nedohodne, chce kraj chybějících 108 milionů korun dočasně uvolnit ze svého rozpočtu. Potřebuje k tomu ale garanci vlády.

Jde o variantu, kdy bychom z krajského rozpočtu proplatili 842 žádostí nad rámec původní alokace a po schválení druhého grantového schématu by si kraj tyto prostředky refundoval zpět. K tomu je ale nutná garance vlády, ministerstva životního prostředí,” uvedl Novák.

Kraj předpokládal, že bude žádosti o dotace přijímat až do 29. dubna. Lidé o příspěvek mohli žádat od 1. února, zájem byl ale velký a kraj vyčleněnou sumu vyčerpal už za deset dnů.

Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici z evropských peněz devět miliard korun. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek přislíbil i kraj a další podporu slíbily desítky měst a obcí v regionu.

Mohlo by vás zajímat:
Vysočina chce další peníze na kotlíky
Hejtman tlačí na ministra kvůli kotlíkovým dotacím
Peníze do luftu