Většina firem Daniela Křetínského se budou v nejbližších letech odstřihávat od uhlí, ve výrobě elektřiny a tepla budou postupně přecházet na plyn. Výjimkou bude paradoxně „zelené“ Německo, kde Křetínský kontroluje dvě velké uhelné firmy Leag a Mibrag. V rozhovoru pro SZ Byznys to uvedl Pavel Horský, finanční ředitel nově formované skupiny EP Group, která postupně zastřeší všechny hlavní Křetínského aktivity.
Německé doly a elektrárny LEAG Křetínský letos vyčlenil ven z holdingu EPH, profilovaného jako firma zaměřená na energetickou transformaci a odklon od emisních zdrojů. Stejně chce v roce 2025 vyčlenit svou druhou německou uhelnou firmu MIBRAG.
Bez jejich uhlí se zatím Německo podle Horského neobejde. „Jinak v podstatě všude běží projekty na přechod k plynu s připraveností spalovat vodík a na velké baterky,“ uvedl Horský k odklonu od fosilního zdroje, pro který si skupina stanovila termín 2030.
Tou dobou by se Křetínského firmy už měly obejít bez uhlí i v Česku. Jde v první řadě o tři velké teplárny, fungující v režimu kombinované výroby tepla a proudu, a to v Opatovicích, Komořanech a v Plzni.
Přechod na plyn podpoří z velké části stát a evropské fondy. Pro všechny tři provozy jsou už schválené miliardové dotace v rámci Modernizačního fondu, plněného z peněz vybraných na emisních povolenkách. Nově se také dostaly na seznam projektů, které budou mít nárok na provozní dotaci v rámci programu KVET (Kombinovaná výroba elektřiny a tepla). Minulý týden výběr potvrdilo Ministerstvo průmyslu.