Křetínského EP Energy vydělala 12,5 miliardy Kč

Doba čtení:1 m, 18 s

Elektrárny Opatovice. Foto: EP Energy

Energetická společnost EP Energy v roce 2014 zvýšila meziročně zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 19,5 procenta na 455 milionů eur. To je v přepočtu zhruba 12,5 miliardy korun. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 28,3 procenta na 2,4 miliardy eur, téměř 66 miliard Kč. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

EP Energy spravuje většinu energetických aktivit Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Je největším dodavatelem tepelné energie v Česku a současně druhým největším domácím výrobcem elektřiny. Vedle tuzemského trhu působí na Slovensku a v Německu.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

EPH projevil zájem o koupi německých hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall. Dalším zájemcem je energetická společnost ČEZ. V souvislosti s akvizicí se spekuluje o možném dovozu uhlí do ČR. Proti tomu protestují čeští horníci.

EPH v lednu koupil šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii, loni v listopadu koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu. Hovoří se i o zájmu firmy koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel. Holding k možné akvizici v pondělí uvedl, že zkoumá, zda je možné najít řešení, které bude v zájmu Slovenska i Enelu, a v němž by mohl EPH sehrát smysluplnou roli.