Doba čtení:1 m, 56 s
Daniel Křetínský se stal většinovým vlastníkem EPH v roce 2017 Křetínský, nyní drží 94 procent akcií. Foto: epholding.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského vydá prostřednictvím své dceřiné společnosti EPH Financing CZ další dluhopisy za 2,5 miliardy korun. Firma to uvedla na svém webu.

V polovině března holding oznámil, že umístil dluhopisy v celkové hodnotě pěti miliard korun, které začal nabízet v polovině února. Podle emisních podmínek měla EPH Financing možnost navýšit emisi o další 2,5 miliardy korun, což se nyní rozhodla učinit.

Čtěte také:
EPH končí s uhlím ve Velké Británii
Křetínského EPIF vydělal miliardy

Dodatečné dluhopisy plánuje EPH ve spolupráci s konsorciem bank vydat během června a července. Web kurzy.cz napsal, že půjde o pětileté korunové dluhopisy s úrokovým výnosem 4,5 procenta. EPH už při úpisu dluhopisů ve výši pět miliard korun uvedl, že jde zřejmě o jednu z největších emisí na českém trhu.

Jak chce peníze získané z prodeje bondů využít, EPH neuvedl. Holding působí v několika zemích ve výrobě a distribuci energií či těžbě. Vydání dluhopisů připravilo pro EPH konsorcium bank, jehož členy jsou J&T Banka, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank.

Nejde o první emisi dluhopisů EPH za miliardy korun. V roce 2018 například holding oznámil vydání čtyřletých dluhopisů v celkovém předpokládaném objemu tři miliardy korun. Loni zase společnost EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek EPH, vydala osmileté dluhopisy za zhruba 1,8 miliardy Kč.

EPH je strukturován do dvou hlavních pilířů – EPIF a EP Power Europe. EPIF sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří hlavně zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti.

EPIF stoupl loni meziročně provozní zisk EBITDA o 13,1 procenta na 1,61 miliardy eur (asi 43 miliard korun). Konsolidované tržby vzrostly o 12,7 procenta na 3,48 miliardy eur (asi 93 miliard korun). Většinovým vlastníkem EPH se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií.

EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Křetínský je podle aktuálních údajů časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 3,4 miliardy dolarů (asi 80 miliard korun).