Doba čtení:1 m, 10 s
Firma Daniela Křetínského na své protiprávní jednání sama upozornila s tím, že návrh na povolení spojení nebyl podán z důvodu administrativního pochybení, a zároveň usilovala o zjednání nápravy. Foto: EPH

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 18,8 milionu korun společnosti EP Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Sankce je za to, že EP Energy uskutečnila fúzi s Gazela Energy před tím, než měla povolení ÚOHS. Firma na své pochybení sama upozornila. Úřad o tom informoval ČTK v tiskové zprávě, rozhodnutí i pokuta jsou pravomocné.

EP Energy Holding se provinil tím, že na konci roku 2022 podnikal kroky k převzetí Gazela Energy od dřívějšího vlastníka Vorago Holding, jako byla například změna stanov společnosti nebo jmenování zástupců EP Energy Trading do kontrolních orgánů společnosti. Návrh na povolení fúze ale firma podala k ÚOHS až v lednu 2023.

Křetínského EPIF vydělal téměř 31 miliard

Při výpočtu pokuty úřad zohlednil polehčující okolnosti, zejména skutečnost, že soutěžitel sám na své protiprávní jednání upozornil s tím, že návrh na povolení spojení nebyl podán z důvodu administrativního pochybení, a zároveň usiloval o zjednání nápravy,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Společnost navíc s úřadem spolupracovala nad rámec svých zákonných povinností, splnila všechny podmínky pro uplatnění procedury narovnání a pokuta jí tak byla snížena o 20 procent na výsledných 18,8 milionu korun.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa