Doba čtení:2 m, 0 s
Ilustrační foto: EP Energy
Ilustrační foto: EP Energy

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského je těsně před podpisem zajímavé smlouvy se správcem britské přenosové sítě, kterým je společnost National Grid. Ta totiž chce část elektrárny Eggborough, kterou EPH vlastní, využívat jako záložní zdroj, napsaly Hospodářské noviny.

Ještě nedávno to vypadalo, že EPH svou anglickou elektrárnu Eggborough letos v březnu zavře. Nyní se však zdá, že zdroj čeká ještě minimálně rok provozu. Část elektrárny, konkrétně 775 z celkových 1960 megawattů výkonu, má sloužit jako záložní zdroj, který bude vykrývat nedostatek výkonu v tamní síti a pomůže Británii vyhnout se blackoutům, které jí loni na podzim opakovaně hrozily.

Čtěte také:
Křetínský zatopí více než půlce Budapešti
Křetínský kupuje Slovenské elektrárne

Smlouvu bychom měli podepsat na přelomu ledna a února,“ řekl HN bez dalších detailů zdroj blízký vedení EPH. Pokud bude kontrakt skutečně podepsán, dostane se akvizice elektrárny, která se mnohým jevila jako nesmyslná, do výrazně černých čísel.

Velká Británie hlásá podobně jako Německo již řadu měsíců výrazně protiuhelnou politiku. Uhlí mají nahradit obnovitelné zdroje, plyn a jaderné bloky. I proto vláda jako jedna z mála v EU vedle povinné koupě emisních povolenek uvalila na elektrárny speciální uhlíkovou daň, která se navíc postupně zvyšuje.

Stejně jako ve zmíněném Německu však tuto energetickou změnu provázejí potíže. Kromě výrazně negativních ekonomických dopadů jde rovněž o stabilitu dodávek elektřiny. Letos na podzim správce sítě National Grid musel vůbec poprvé v historii požádat velké spotřebitele energií (tedy hlavně průmysl), aby omezili svoji výrobu a zároveň pokud možno začali zapínat své záložní zdroje.

Podle britských analytiků se situace v příštím roce ve Velké Británii ještě zdramatizuje. Celkově se mají zavřít zdroje o výkonu až šesti gigawattů. Tedy šesti jaderných bloků Temelína. I proto National Grid raději některé elektrárny jako Eggborough začleňuje do tzv. strategických rezerv. Ty mají zajistit potřebný výkon do té doby, než se v zemi podaří rozběhnout systém kapacitního trhu. Stejná situace je v Německu. Obě země jsou tak na uhlí stále závislé, což hraje Křetínskému do karet a vysvětluje investice.

Elektrárna Eggborough se nachází ve Velké Británii, v hrabství Severní Yorkshire. Čtyři černouhelné bloky disponují celkovou instalovanou kapacitou téměř 2000 megawatt. Elektrárna pokrývá zhruba čtyři procenta celkové spotřeby elektrické energie Velké Británie a zaměstnává přibližně 300 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský chce předstihnout ČEZ
Provozní zisk EPH vzrostl na 22,5 miliardy Kč
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall