Doba čtení:1 m, 24 s
Foto: epholding.cz

Na české poměry významnou investici chystá šéf Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Do holdingu chce začlenit nové elektrárny – ovšem v zemích, kde české finanční skupiny dosud nikdy větší podniky nekupovaly. Investice se může pohybovat v řádech desítek miliard korun. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN).

Pravděpodobným cílem expanze EPH je podle listu západní a jižní část Evropy. Jde o konvenční zdroje, se kterými má skupina zkušenosti. Křetínský konkrétně zmínil možnost odkupu uhelných a plynových elektráren. „Tyto příležitosti jsou unikátní a akviziční ceny nejsou nadhodnocené,“ uvedl šéf EPH. Dodal, že získání nových elektráren v současnosti věnuje více času než příležitostem na českém a slovenském trhu.

Podrobnosti ale neprozradil. Jde prý o dva významné trhy, které patří mezi starší členské země EU a nesousedí s Českem. Současně tyto trhy nabízejí výrazně lepší cenu elektrické energie než Německo, Česko nebo další státy našeho regionu. To souvisí s tím, že na rozdíl od středu Evropy mají sledované země problém nikoliv s citelným nadbytkem, ale spíše s nedostatkem elektrárenského výkonu.

Podle vedoucího partnera poradenské firmy Grant Thornton Advisory Davida Pirnera dává strategie zaměřená na vyspělý jih a západ Evropy smysl. „Investoři z východní části Evropy mohou nabídnout větší flexibilitu i větší akviziční apetit oproti etablovaným hráčům na západ od našich hranic. Úspěšná akvizice ve vyspělých zemích může zároveň posílit jejich renomé v bankovních kruzích,“ řekl HN Pirner.

Z pohledu skupiny EPH se jedná o zásadní změnu v dosavadní strategii. V první fázi nakupovala hlavně v Česku a zaměřovala se na teplárny. Ve druhé fázi přišel odkup uhelných dolů a elektráren v Německu a podílů ve Slovenském plynárenském priemyslu a Stredoslovenské energetice.