Doba čtení:2 m, 12 s
Očekává se, že projekt sníží emise v oblasti kolem největšího evropského námořního přístavu zhruba o deset procent. Foto: wikipedia.org

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získal plynovou elektrárnu MaasStroom v Rotterdamu. Koupil také poloviční podíl ve společnosti Enecogen, která provozuje další plynovou elektrárnu rovněž v Rotterdamu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Obchod holding uzavřel se společností Castleton Commodities International LLC, cenu neuvedl. EPH má nyní v Nizozemsku čtyři plynové elektrárny s kumulativní kapacitou 2,6 gigawattu, což ho řadí na třetí místo mezi provozovateli elektráren v zemi.

Elektrárna MaasStroom má instalovaný výkon 426 megawattů. Druhá rotterdamská elektrárna, která stojí v lokalitě Europoort, má instalovaný výkon 910 megawattů. Provozuje ji právě firma Enecogen, v níž má poloviční podíl také nizozemská energetická společnost Eneco N.V.

EPH elektrárny v Nizozemsku drží prostřednictvím dceřiné společnosti EP Netherlands (EP NL). „Letošními akvizicemi čtyř plynových elektráren a s nimi souvisejícími aktivitami v oblasti obchodu a distribuce jsme položili pevné základy pro naše dlouhodobé působení v Nizozemsku. Důležitá pro nás je skutečnost, že se můžeme plně spolehnout na schopný místní tým,“ uvedl člen představenstva EP Power Europe Petr Černák.

Finsko vypovědělo smlouvu Gazpromu

Začátkem letošního roku EP NL získala v Nizozemsku elektrárny Sloe a Rijnmond. Patří ji rovněž společnosti PZEM Energy Company B.V. a PZEM Pipe. „Vzhledem k tomu, že dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů se stále zvyšují, hrají naše moderní plynové elektrárny s nízkými emisemi klíčovou roli při zajišťování flexibilního napájení energetického systému. Společnost EP NL i nadále pokračuje v energetické transformaci a usiluje o další zvyšování účinnosti našich stávajících elektráren,“ uvedl generální ředitel EP NL Niels Unger.

EPH loni zvýšil svůj provozní zisk (EBITDA) na 4,3 miliardy eur (zhruba 101 miliard Kč). Meziročně je to nárůst o dvě miliardy eur (47 miliard Kč). Konsolidované tržby skupiny stouply proti roku 2021 téměř dvojnásobně na 37,1 miliardy eur (871,8 miliardy Kč). Na hospodaření měla vliv situace na energetickém trhu, rozvoj celé skupiny a její akvizice.

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Součástí holdingu jsou například energetické společnosti EP Infrastructure a EP Power Europe, dále EP Logistics International sdružující firmy zaměřené na dopravu a spedici a také realitní EP Real Estate.

Majoritním vlastníkem skupiny je Čech Daniel Křetínský. V roce 2020 se do akcionářské struktury vrátil slovenský finančník a jeden ze zakladatelů skupiny J&T Patrik Tkáč. Křetínský podle jarního žebříčku časopisu Forbes vlastní majetek za 9,2 miliardy dolarů (198,5 miliardy Kč) a je druhým nejbohatším Čechem.