Doba čtení:1 m, 6 s
Jaderná elektrárna Mochovce. Foto: SE

Italský energetický koncern Enel se dohodl na prodeji svého dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne holdingu EPH. Cena transakce je zhruba 35 miliard korun. Listu La Stampa to řekl šéf Enelu Francesco Starace.

V první fázi transakce by měl EPH ještě před Vánocemi získat od Enelu zhruba třetinový podíl v Slovenských elektrárnách. Zbytek by měl obdržet po dokončení jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska. „To se stane za dva roky,“ uvedl Starace. Enel za zhruba dvoutřetinový podíl v SE v roce 2006 zaplatil zhruba 840 milionů eur, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Křetínský získá Slovenské elektrárne
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být hotové do roku 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně navýšen rozpočet.

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22,1 TWh, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?
Opustit současně jádro i uhlí je sebevražda