Křetínský na nákupech v Itálii neuspěl

Český miliardář Daniel Křetínský tentokrát další akvizici pro svůj Energetický a průmyslový holding nezískal. Foto: epholding.cz

Italskou energetickou firmu Sorgenia, o níž projevila zájem i společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, koupí italský průmyslový fond F2i spolu se španělskou společností Asterion.

Předběžná dohoda o koupi bude podepsána v lednu příštího roku, uvedla podle agentury Reuters ve svém dnešním sdělení společnost Nuova Sorgenia Holding, která energetickou firmu kontroluje.

Čtěte také:
EPH sjednotí zásobování podniků uhlím
Křetínského EP Energy vydělala 7,6 miliardy

Zdroje Reuters blízké jednání uvedly, že obchod italskou firmu ohodnocuje na cenu kolem jedné miliardy eur (25,5 miliardy korun). Zdroje Reuters také uvádějí, že zájem o firmu projevila zhruba dvacítka uchazečů. Kromě české EPH to byly na příklad italské společnost A2A a Iren.

Sorgenia zásobuje elektřinou zhruba 275 tisíc zákazníků a vlastní elektrárny s kapacitou 3000 megawattů (MW). Od roku 2015 je podle agentury APA pod kontrolou bankovních domů, kterým dlužila 1,8 miliardy eur. Firma dříve uvedla, že se jí dluh mezitím podařilo snížit na 633 milionů eur.

EPH koupila v Itálii v únoru prostřednictvím své dceřiné společnosti EP New Energy Italia (EPNEI) elektrárnu na biomasu Fusine. Má instalovaný výkon sedm megawattů a nachází se v Lombardii.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj