Křetínský plánuje odchod z Polska

Problém PG Silesia spočívá v tom, že produkuje energetické uhlí, jehož cena se po loňském propadu pohybuje okolo 50 dolarů za tunu. To při hlubinné těžbě nepokryje ani náklady. Foto: pgsilesia.pl

Polský černouhelný důl PG Silesia je dlouhodobě ztrátový. Jeho majitel, kterým je holding EPH miliardáře Daniela Křetínského tak podle magazínu Forbes počítá s opuštěním tamního trhu.

Křetínského polský energetický byznys představuje jen malou část energetického impéria EPH, jehož tržby vloni souhrnně činily 8,6 miliardy eur a provozní zisk dosáhl hranice 2,1 miliardy eur.  V Polsku je situace opačná a společnost PG Silesia je v posledním desetiletí stabilně ztrátová. A to i přes investice, které za posledních deset let čítaly asi 1,5 milardy zlotých (více než 9 miliard korun), napsal forbes.cz.

Čtěte také:
EPH končí s uhlím ve Velké Británii
Křetínského EPIF vydělal miliardy

Podle mluvčího EPH Daniela Častvaje není za současných podmínek na trhu pro EPH ekonomicky obhajitelné, aby skupina dále investovala do těžby černého uhlí, a proto plánuje polský trh opustit. Na stole je tak možnost prodeje menšinového podílu, který v současnosti představuje 38,93 procenta.

PG Silesia je největším soukromým dolem v Polsku, zaměstnává zhruba 1700 lidí. EPH je v PG Silesia většinovým akcionářem. Menšími akcionáři jsou zaměstnanci a členové odborů.

Problém PG Silesia spočívá v tom, že produkuje energetické uhlí, jehož cena se po loňském propadu pohybuje okolo 50 dolarů za tunu. To při hlubinné těžbě nepokryje ani náklady. Se stejnými potížemi se přitom potýká většina těžebních společností v hornoslezské pánvi, po obou stranách česko-polské hranice.

EPH zahrnuje více než 70 firem v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a ve Francii. Křetínský se jeho většinovým vlastníkem stal v roce 2017, nyní v něm drží 94 procent akcií.