Křetínský se o elektrárnu utká s Poláky

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Plán Francouzů odprodat všechna aktiva nemile překvapil polskou vládu. Foto: wikipedia.org MOs810

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského bude muset svést o polskou uhelnou elektrárnu Rybnik, kterou prodává francouzská EDF, ještě tuhý boj. Vážný zájem má totiž i konkurence.

Konsorcium polských firem PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika navýšilo nabídku na převzetí polských aktiv Électricité de France (EDF). Ta zahrnují také elektrárnu ve městě Rybnik, kterou by chtěl ovládnout i Křetínského holding. Zájem skupiny silných energetických hráčů cílí na hlavní aktiva EDF, která tvoří hlavně elektrárny v Krakově, Gdaňsku, Gdyni a Rybniku, uvedlo euro.cz.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Navýšení konkurenční nabídky tak skupině Daniela Křetínského ztěžuje pozici. Firma se však nehodlá vzdát. Zda navýší nabídku také ona, ale její mluvčí neprozradil. „Náš zájem o elektrárnu Rybnik trvá i nadále, více teď nebudeme komentovat,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Nová nabídka bude platná po dobu 90 dnů ode dne podání. EDF během této doby posoudí nabízené podmínky převzetí. Stejným posuzováním prochází také nabídka EPH a australského investičního fondu IFM Investors.

Plán Francouzů odprodat všechna, nebo alespoň část těchto aktiv nemile překvapil polskou vládu. Ministerstvo energetiky vyjádřilo k záměru EDF značnou skepsi. Prodej tak významné části polského energetického mixu na principu volného trhu totiž může podle vlády ohrozit energetickou bezpečnost země.

Ministr Krzysztof Tchórzewski proto zdůraznil, že stát drží v případě prodeje firem EDF právo veta a do jednání s potenciálními zájemci bude mluvit. Je přitom známo, že konzervativní nacionalistická vláda preferuje domácí investory.

Pokud by byl EPH v akvizici úspěšný, dojde k dalšími významnému navýšení instalovaného výkonu, který Křetínského holding v Evropě ovládá. Aktuálně EPH provozuje zdroje s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 20 GW zejména v České republice, Itálii, Německu, Velké Británii a na Slovensku. K velkému zvýšení instalovaného výkonu patřícího pod EPH došlo po letošní akvizici většinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne disponující instalovaným výkonem 4,3 GW.

Mohlo by vás zajímat:
Tajuplná uhelná lebka
TOP 10 navždy bohatých
V podzemí se skrývá fosilní prales