Křetínský se v Polsku utká s ČEZ

Ilustrační foto: EP Energy

Ilustrační foto: EP Energy

Vedle Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského má o polskou uhelnou elektrárnu a teplárny, které nabízí francouzská EDF, zájem také skupina ČEZ. Cena transakce by měla převýšit 12 miliard korun.

„Zajímáme se o aktiva EDF v Polsku,“ uvedla šéfka polských aktivit společnosti ČEZ Bohdana Horáčková. „Zatím nevíme, jak bude jejich prodej vypadat,“ dodala v odpovědi na otázku, zda bude mít ČEZ zájem o teplárny i o produkci elektřiny. Informaci přinesly Finanční noviny.

Čtěte také:
Křetínský zatopí více než půlce Budapešti
Křetínský kupuje Slovenské elektrárne

Podle polského tisku je přitom vážným zájemcem o teplárny a uhelnou elektrárnu v polském městě Rybnik i Křetínského EPH. Vedle tendru na německá aktiva Vattenfallu se tak oba tuzemští energetičtí giganti zřejmě střetnou i na sever od našich hranic.

EDF si pro zprostředkování transakce najala investiční banku Rothschild. Francouzi chtějí svá polská aktiva prodat, protože potřebují prostředky na projekt jaderné elektrárny ve Velké Británii. EDF v Polsku ovládá 15 procent trhu s teplem. Elektrárna v Rybniku vyrábí sedm procent z celkové polské produkce elektřiny. Transakce by se měla uskutečnit již v první polovině letošního roku. Obě české firmy by mohly mít i domácího konkurenta, kterým by mohl být polský energetický gigant Enea.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský chce předstihnout ČEZ
Provozní zisk EPH vzrostl na 22,5 miliardy Kč
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall