Doba čtení:1 m, 12 s
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice. Foto: SE

Energetický a průmyslový holding (EPH) potvrdil, že pokračuje v účasti v procesu prodeje podílu, který ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) drží italská firma Enel. EPH podá závaznou nabídku. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Enel v dubnu oznámil, že nabídky od zájemců o jeho podíl v SE očekává do 9. května. ČEZ včera naopak informoval, že závaznou nabídku na koupi 66procentního podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), nepodá.

Důvodem rozhodnutí ČEZ je mimo jiné avizovaný zájem slovenské vlády stát se většinovým akcionářem SE. Slovenský premiér Robert Fico nedávno rovněž uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby Enel prodal svůj podíl ve SE dříve, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích.

SE jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22,11 TWh elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta. V současnosti jsou na Slovensku v provozu dva jaderné bloky v Mochovcích a rovněž dva bloky v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na západním Slovensku.

EPH je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství.