Doba čtení:1 m, 15 s
Ladislav Kříž připomněl pochybnosti při výstavbě Jaderné elektrárny Temelín. Současnost dává za pravdu jejím zastáncům. Foto: ČEZ

Obnova české energetiky bude náročná a bude se potýkat se spoustou rizik. Bude jistě hodně nákladná, v řádu několika bilionů v každém případě. Pro ekonomiku je však nejdražší moment ten, kdy nemá dostatek energie nebo ji má za vyšší ceny než okolní země. V komentáři pro Hospodářské noviny to uvedl dlouholetý mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Energetiku v našich zeměpisných šířkách je třeba dimenzovat na zimní špičkovou spotřebu. Můžeme být ohromeni, jaký výkon lze postavit v solárních elektrárnách, v násobcích výkonu jaderných elektráren. Podstatné ale je, kolik vyrobí v zimě. Fotovoltaiky musíme stavět všude, kde to jde. Ale vyrábí hlavně přes léto a tuto elektřinu zatím neumíme schovat na zimu,“ napsal Kříž.

Síkelovo ministerstvo v energetice nebezpečně tápe

Zároveň upozornil, že se v současné době rozhodujeme, jaký mix jaderných, obnovitelných či plynových zdrojů postavíme, kolik musíme postavit úložišť energie a jak musíme dobudovat energetické sítě. „V blízké době totiž musíme nahradit celou uhelnou energetiku, na které česká energetika stála desítky let,“ upozornil Kříž.

„A jistě za pár let budeme mít zase nové znalosti, které by se nám hodily dnes. Jako vždy a u všeho. Obdobně v devadesátých letech zněly stejné otázky u dostavby Temelína. Nikdy se nespustí, nikdy se nevrátí. Budoucnost dala za pravdu těm, kteří měli odvahu budovat a tvořit,“ uvedl mluvčí ČEZ s tím, že pro naši budoucnost musíme investovat dnes.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa