Doba čtení:1 m, 56 s
Je si premiér Petr Fiala vědom, že tápání Síkelova ministerstva ohrožuje nejen jeho vládu, ale celé Česko? Foto: FB Petr Fiala

Okolnosti vzniku aktualizované Státní energetické koncepce (ASEK) obnažily chaos, který v oblasti energetiky panuje na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Vzhledem k situaci jde o velmi nebezpečnou situaci, kterou by měl v zájmu své vlády, ale především celého Česka a jeho obyvatel urychleně řešit premiér Petr Fiala.

„Cílem Státní energetické koncepce je zajistit českým domácnostem i firmám dostatek energií za dostupné ceny a zároveň umožnit hladký proces dekarbonizace při zajištění energetické bezpečnosti,“ tvrdí o návrhu ASEK ministr průmyslu Jozef Síkela.

Návrh energetické koncepce ignoruje riziko rychlého konce uhlí

Tato slova jsou nepochybně správná a zasloužila by si podporu. Kdyby byla ovšem podpořena rovněž adekvátním obsahem zmíněného dokumentu. Že tomu tak bohužel není, napovídá už vyjádření vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů na MPO René Neděly.

Nová koncepce se podle něj věnuje čtyřem hlavním prioritám, které bude tuzemská energetika řešit. „Jedna je plnění národních a evropských závazků. Další je řízený odklon od uhlí, třetí oblast je dekarbonizace teplárenství a čtvrtá postupná náhrada zemního plynu nízkouhlíkovými a obnovitelnými plyny,“ řekl SZ Byznys Neděla.

Čtete správně, energetická bezpečnost a dostatek energií za dostupné ceny se v prioritách nenacházejí. Místo nich je tam snižování emisí, vypínání fungujících zdrojů kvůli snižování emisí, snižování emisí v teplárenství a přeměna ještě neexistujících zdrojů rovněž neexistujícími zdroji kvůli snižování emisí.

Adamec: Česko musí zajistit dostatek elektřiny

Takový rozpor mezi slovy ministra a faktickým obsahem návrhu je skutečně alarmující. Je otázkou, proč tomu tak je. Ministr Síkela buď netuší, co je skutečným obsahem návrhu, nebo to ví a svým vyjádřením skutečný stav věcí maskuje, aby uklidnil veřejnost. Těžko soudit, co je horší varianta.

V každém případě jde však o hazard s občany i firmami. Dekarbonizace totiž nezajistí ani energetickou bezpečnost, a už vůbec ne dostupné ceny. Bude to přesně naopak. Přinese vysoké náklady, riziko nedostatku elektřiny a závislost na jejím dovozu. Přesně, jako to můžeme v přímém přenosu sledovat v sousedním Německu. Nezapomeňme přitom, že Německo je nejbohatší země EU a je schopna svůj energetický průšvih zmírňovat masivními kompenzacemi a dotacemi. Česko takové možnosti ani zdaleka nemá. Toho by si měl být premiér Fiala vědom a rychle zasáhnout.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa