Krojovaní horníci prošli Havířovem

Doba čtení:1 m, 20 s

Průvod krojovaných horníků. Foto: KJ

Průvod krojovaných horníků, dechových a hornických kapel, mažoretek a vozů s květinovou výzdobou prošel v sobotu 20. června Hlavní třídou města Havířov. Zahájil Havířov v květech, který je letos ojediněle spojen s 19. ročníkem setkání hornických měst a obcí. Na svých webových stránkách to uvedlo Sdružení hornických odborů SHO Havířov.

Průvod měl zcela jinou atmosféru než obvykle, havířovské děti, členy různých kroužků a malé sportovce totiž nahradili krojovaní horníci z mnoha míst České republiky, Polska a Slovenska. Průvod sledovaly tisíce obyvatel města návštěvníci odjinud.

Do Havířova přijelo v průběhu pátečního odpoledne a sobotního rána na 700 účastníků setkání hornických měst a obcí, které město pořádá pod názvem Havířovské vzpomínání. Slavnostní zahájení Havířovského vzpomínání se uskutečnilo již v pátek večer ve Společenském domě.

„Máme tady zástupce 18 měst a dalších 26 hornických spolků z celého Česka. Nechybí ani hosté ze zahraničí, vítáme u nás Slováky i Poláky nejen z našich partnerských měst, ale i z různých hornických spolků,“ prozradil náměstek havířovského primátora Eduard Hezcko.

Kolorit letošního průvodu dotvářely především zpěvy lidových písniček ze Slovenska, hrané pochody pro mažoretky nebo dechovka. Nechyběly ani pro Havířov v květech obvyklé květiny a výzdoba z nich. Těžní věž, strom života, trilobit a v neposlední řadě socha svaté Barbory – patronky havířů – s dlouhou květinovou vlečkou.

Průvod měl letos mírně jinou trasu než obvykle a končil na travnaté ploše vedle Městské sportovní haly, kde všechna zúčastněná města a spolky, které si s sebou přivezly své prapory, dostaly od představitelů Havířova stužku na památku Havířovského vzpomínání s datem konání akce.