Doba čtení:1 m, 39 s
Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby by se energetika měla přestat tvářit, že je volným trhem. Foto: ODS

Vláda by se měla do budoucna snažit o zestátnění výrobců energií. V Partii na Prima CNN to řekljihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Zároveň upozornil na to, že Evropa si podle něj za krizi může do jisté míry sama. „Chtěla, aby energie byla co nejzelenější,“ zdůraznil.

 „Vláda má dělat všechno pro to, aby výrobce energie zestátnila,“ uvedl Kuba s tím, že energetika by se měla přestat tvářit, že je volným trhem. Zestátnění energetické firmy ČEZ prosazuje i předseda SPD Tomio Okamura.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ale upozornil, že takový krok není tak snadný, jak se zdá: „Nevím, jak to hejtman Kuba myslel. Pokud by se měl ČEZ zestátnit, tak je to obrovský právní problém, hrozila by spousta žalob minoritních vlastníků,“ řekl. Podobně se na věc dívá i šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek: „Je to jedna z možných variant, musíme si však uvědomit, že ČEZ není jedinou firmou, která je na trhu, takže to je složité rozhodnutí. Muselo by se to důkladně promyslet,“ doplnil.

Uhlí táhne českou i německou energetiku

Evropa chtěla energii zelenější, vše ostatní ignorovala

Podle Kuby je rovněž nutné si přiznat, že za krizi Evropa může do jisté míry sama. „Jediné, na co se v posledních letech zaměřovala, je, aby byla energie zelenější, a všechny ostatní faktory jsme ignorovali – aby byla bezpečná a abychom ji drželi na svém území,“ upozornil.

Hejtman připomněl, že ČEZ, který je dominantním výrobcem, vlastní stát pouze ze 70 procent a vedení společnosti musí jednat s péčí řádného hospodáře. Nelze proto podle Kuby očekávat, že by dodával energii za zastropovanou cenu, když by ji mohl prodávat za cenu tržní.

Podle Okamury by pomohlo, kdyby se podařilo do péče řádného hospodáře zahrnout i cosi jako státní zájem, který by měl být nadřazen ekonomickým zájmům. Zestátnění ČEZ by pak podle něj znamenalo nutnost vyplatit minoritní akcionáře.