Doba čtení:1 m, 59 s
Rotací mlýna se koule přesýpají a postupně drtí nasypaný materiál. Foto: Sev.en Energy

V Elektrárně Chvaletice se vrátil po více než roční odstávce do provozu kulový mlýn číslo 2. Nyní už se mohou k drcení vápence znovu používat oba mlýny nezbytné pro výrobu takzvané „vápencové suspenze“ pro odsíření.

Dva mlýny, které používáme, se instalovaly v roce 1998 a od té doby jsme neevidovali žádnou významnou závadu nebo mimořádnou událost. V říjnu 2021 se kulový mlýn porouchal vlivem opotřebení a únavy materiálu poháněcího ústrojí mlýna. Nejzásadnější bylo poškození ozubení pastorku a jednoho z betonových základů. Obtížně jsme hledali výrobce a dodavatele dílců pro opravu, původní zahraniční výrobce technologie již neexistuje. Nakonec se ho podařilo najít ve Švédsku a s pracovníky jeho tuzemského zastoupení jsme výrobu a následnou montáž po více než roce dotáhli ještě během prosince úspěšně do konce,“ vysvětlil technolog odsíření Radek Drtina.

Laserová technologie zvyšuje bezpečnost těžby

Mokrá vápencová vypírka spalin patří k nejrozšířenějším a také nejúčinnějším metodám odsíření. Vodní suspenze jemně mletého vápence slouží jako redukční činidlo pro zachycování oxidu siřičitého.   suspenze se vyrábí z vápence, který se do elektrárny vozí po železnici. Surovina je ze skladu vápence  systémem pásů dopravena do mlýnice, kde projde předdrtičem a následně putuje do mlýna, což je v pracovním zatížení zhruba 110 tun těžký válec připomínající buben obří pračky. Je naplněn ocelovými koulemi, kterých se do mlýna vejde až 66 tun. Podle nich také mlýn dostal své jméno.

Rozhodování o výjimce pro Chvaletice stále nekončí

Rotací mlýna se koule přesýpají a postupně drtí nasypaný materiál. Zevnitř má válec tlumicí pryžové vyložení s  vodicími tyčemi upravenými tak, aby koule vždy dopadaly na materiál uvnitř a důkladně jej drtily na požadovanou jemnost. Již během mletí se přidává voda, která ho nejen usnadňuje, ale zároveň se vytváří základ vápencové suspenze. Koule se provozem opotřebovávají a musí se doplňovat. „Od   výrobce je dostáváme ve 450kilogramových sudech. Nová koule má průměr 60 milimetrů a váží 900 gramů,“ uvedl pan Drtina. Po dokončení mletí se vápenec naředí vodou na suspenzi, která obsahuje zhruba třetinu vápence o hustotě 1260 kg/m3 a velikosti zrn 10 – 45 μm. Potom se čerpá do dvou zásobních nádrží. Z nich se podle potřeby odčerpává požadované množství do absorbérů odsíření. Technologie mletí je dálkově ovládaná operátorem z velínu společných technologií a místně kontrolovaná pochůzkářem.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa