
Společnost Glencore těží v dole Oaky Creek v australském Quenslandu uhlí pouhým kliknutím tlačítka. Umožňuje to technologie 3D laserového skenování CSIRO nazvaná ExScan, kterou začala vyvíjet v roce 2017 a která byla financována z prostředků Výzkumného programu australského uhelného průmyslu.
Systém je navržen tak, aby minimalizoval výskyt horníků v rizikových situacích, kdy pracují vedle těžkých strojů stovky metrů pod zemí, napsal server msn.com.
„Stále máme v podzemí malou partu lidí, ale jsou mimo nebezpečné oblasti strojů,“ řekl koordinátor automatizace v dole Oaky Creek Michael Condie s tím, že dálková těžba stěnou byla vždy cílem podzemního dolu, který produkuje hutní uhlí na export, na výrobu oceli.
„Technologie poksytuje operátorům přehled o tom, co je pod zemí, aniž by tam museli být,“ vysvětlil hlavní výzkumný inženýr ze skupiny důlních technologií CSIRO Mark Dunn. „Z obrazovky v kanceláři s dálkovým ovládáním, můžete ve skutečnosti získat stejné informace, jako kdybyste stáli vedle stroje v hlubokém podzemí,“ dodal.
Technologie, která byla poprvé vyzkoušena v dole severně od Blackwateru v centrálním Queenslandu v roce 2019, se nyní používá v nejméně 10 dolech po celé Austrálii a v několika dolech v zámoří, včetně Spojených států.