Mlžné dělo pomůže proti prachu a ušetří vodu

Mlžné dělo foto Sev.en Energy

Mlžná děla a atomizéry se staly už běžnou součástí technologií v těžebních společnostech skupiny Sev.en Energy. Způsoby, jak účinně bojovat s prašností, se ale hledají stále. V lomu ČSA vyzkoušeli nové mlžné dělo.

Dostali jsme možnost vyzkoušet si přímo v provozu mlžné dělo holandské společnosti DEHACO, jejíž produkty na českém trhu nabízí firma BAGRKOM. Napoprvé jsme jej vyzkoušeli v našich podmínkách a třikrát ho předvedli kolegům z dalších provozních úseků,“ informoval vedoucí úseku odvodnění Severní energetické Jaroslav Graman.

Důlní dráha skončila mezi turistickými novinkami druhá

Mlžné dělo DEHACO je specifické především tím, že nepoužívá tlakové trysky ani tlakové čerpadlo. „Není proto tolik náchylné na ucpávání a na kvalitu vody, takže bychom mohli na výrobu vodní mlhy  používat například důlní vodu,“ doplnil vedoucí s tím, že velkou výhodou stroje je i nižší spotřeba vody.

Výkon se dá regulovat od 500 až po 4 000 litrů za hodinu. Pro srovnání, sněžná děla, která jsou k vidění na českých sjezdovkách a pracují na obdobném principu (ale s tlakovými tryskami), mají spotřebu od 6 000 litrů vody za hodinu. Sestava mlžného děla a nádrže na vodu by se dala umístit na saně, aby byla mobilní a mohla se využívat na různých místech podle potřeby. V současnosti se uvažuje o nasazení zařízení u zakladače ZD 2100/Z-73 v lokalitě Jan Šverma.