Kurzy HBZS absolvovalo 54 nových záchranářů

Záchranáři vyrážejí do akce. Foto: OKD

Hlavní báňská záchranná stanice (HBZS) v Ostravě Radvanicích v loňském roce v rámci pohotovostní služby reagovala na 216 poplachů. Z tohoto počtu bylo 186 zásahů lékařského výjezdu k úrazům a náhlým onemocněním.

Důlní výjezd musel do akce sedmkrát, zbytek byly takzvané storno výjezdy k důlním otřesům s energií vyšší než 105 J. „Stálá inspekční služba DZ 2 nás například v listopadu požádala o lékařský a důlní výjezd k požáru v porubu 461 202 na DZ 2, lokalitě Jih. Prvotním průzkumem jsme zjistili požár ve vrchní části porubu a na jeho výdušné třídě – tam byla také nulová viditelnost. Koncentrace metanu byla 0,8 procent, kyslíku 18,8 procent a oxidu uhelnatého 3000 ppm,“ líčil velitel výjezdu HBZS Jaroslav Španihel jeden z posledních větších případů. Záchranáři se pustili do hašení přímým zásahem a současně byly zahájeny práce na prostorovém uzavření ohrožené oblasti, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Krúpa chce dostat Sobotku i Bakalu k soudu
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

Na přístupových chodbách byla s využitím hadic Nitrogen položena nová N2 trasa pro navýšení inertizace předpokládaného ohniska požáru dusíkem a po celou dobu hasebních prací byly odebírány vzorky ovzduší pro analýzu,“ upřesnil Španihel s tím, že do sedmi dnů se podařilo porub výbuchu vzdorně uzavřít hrázemi H-1 a H-2. Hlášení o požáru pásového potahu na dopravníkovém mostě povrchu DZ 2 a ohrožení dvou zaměstnanců
úpravny ČSM zplodinami hoření naopak podle něj znamenalo naštěstí pouze cvičení. Účastnily se ho složky Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje. HBZS vyslala tři čety záchranářů včetně lékařského výjezdu a karvinští hasiči dvě jednotky.

K činnosti stálého sboru koncem loňského roku dále patřilo pořízení fotodokumentace stavu dvou zásobníků uhlí v DZ 1, lokalitě ČSA a vyčištění dvou vertikálních široko profi lových větrních vrtů od solných nálepů v DZ 2, lokalitě Sever. „To byly splněné úkoly záchranářů – lezců,“ konstatoval Jaroslav Španihel, odpovědný v HBZS za lezecké práce, vnitřní audit a výchovu, výcvik a taktiku. Co se posil sboru týče, na přelomu října a listopadu se konal další kurz nováčků – záchranářů, který úspěšně absolvovalo patnáct nových báňských záchranářů.

Tyto kurzy byly vloni čtyři a celkem je dokončilo čtyřiapadesát chlapů. Zaměstnancům této náročné profese se věnovali také v karvinské Hornické nemocnici, a to na základě směrnice ředitele HBZS k ověřování fyzické připravenosti báňských záchranářů. „Negativní skutečností byl mírný nárůst podmínečného vyřazení záchranářů pro nedostatečnou fyzickou připravenost,“ uvedl Španihel.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech