Doba čtení:1 m, 46 s
Lázně Darkov jsou jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě. Foto: laznedarkov.cz

Společnost OKD chce rozšiřovat těžbu uhlí na pomezí Stonavy a karvinské části Darkov, povolil to karvinský magistrát. Karvinské Lázně Darkov se však obávají, že rozšíření těžby ohrozí historickou část lázní. Podaly proto proti němu námitky. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský a mluvčí Karviné Lukáš Hudeček řekli, že na lázně nebude mít rozšíření těžby žádný vliv.

Generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi uvedla, že lázně jsou důrazně proti obnovení a rozšíření těžby, která by zcela zdevastovala Karvinou. „OKD říká, že Lázně Darkov nemají být touto těžbou nijak zasaženy, ale není to pravda. Už nyní evidujeme až 40 centimetrů velké propady země, které nám neúměrně komplikují provoz, a v případě těžby se obáváme až dvoumetrových poklesů. To by byl konec Historických lázní Darkov,“ uvedla Filipi v tiskové zprávě.

Čtěte také:
Další podivnosti kolem bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi

Podle magistrátu ale těžba lázně neovlivní. V místě rozšíření těžby se nachází například zahrádkářská kolonie. „Do Lázní Darkov to nezasahuje, tam by měl být pokles nulový. Nemělo by to zasáhnout žádný rodinný dům, žádnou památku,“ řekl Hudeček.

Těžit se podle něj navíc bude v místě, kde už firma v roce 2018 těžila a tehdy se žádné negativní vlivy neprojevily. Rozšíření těžby by se mělo dotknout chystaného obchvatu města, tam se s tím ale počítá, a už v projektu tam proto bylo naplánováno speciální podloží.

Karvinský mluvčí řekl, že rozšíření těžby by nemělo negativně ovlivnit ani spodní vody. „Máme hydrogeologický průzkum a ten říká, že by se to nemělo zhoršit. Buď to zůstane stejně, anebo by se dokonce mohla situace i zlepšit,“ řekl Hudeček.

Čelechovský řekl, že rozšíření těžby se týká dvou porubů (dobývacích prostorů). „Povolení je plně v souladu s plánem hornických činností společnosti OKD a rovněž v souladu se závazným stanoviskem v dokumentaci hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) a nezasahuje do oblasti Lázní Darkov ani pod zastavěnou část Darkova,“ řekl mluvčí OKD.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje