Ledvice: Více než 30 miliard

Elektrárna Ledvice leží mezi Teplicemi a Bílinou.

Elektrárna Ledvice leží na úpatí východní části Krušných hor, mezi Teplicemi a Bílinou. Foto: ČEZ

Investice do elektrárny v Ledvicích bude nejnákladnější součástí plánu energetické skupiny ČEZ na modernizaci hnědouhelných elektráren. ČEZ totiž vynaloží na výstavbu nového bloku elektrárny o výkonu 660 megawattů více než 30 miliard korun. Napsal to deník E15.

„Půjde o nejmodernější zařízení na výrobu elektrické energie spalováním hnědého uhlí v České republice a jedno z nejmodernějších ve střední Evropě vůbec,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

V Ledvicích nyní běží tři elektrárenské bloky z konce 60. let, které byly v 90. letech odsířeny. Jejich celkový instalovaný výkon je 330 megawattů. Životnost nového zdroje má být čtyřicet let. Kvůli novým technologiím se zvýší účinnost celé elektrárny. „Hrubá účinnost bloku činí zhruba 47 procent, přičemž bývalé bloky měly účinnost 37 procent,“ doplnila mluvčí.

Spotřeba uhlí potřebného na megawatthodinu se tak podle Půlpánové sníží u nového bloku o 26 procent ve srovnání s původními zdroji. Elektrárna v Ledvicích ale není jediným zdrojem, který byl nebo bude modernizován. Týká se to také elektráren v Tušimicích a Prunéřově. Obnova hnědouhelných zdrojů v Tušimicích a Prunéřově přijde na více než 20 miliard korun. Celkově počítal ČEZ s investicemi ve výši přibližně 100 miliard korun. Rozsáhlý investiční program by měl podle výroční zprávy energetické skupiny za uplynulý rok skončit v letošním roce.

Vysoké investice do obnovy hnědouhelných elektráren jsou dány kromě snah o prodloužení životnosti zdrojů také ekologickými požadavky Bruselu. S nimi se budou muset kromě ČEZ vyrovnat rovněž tuzemské teplárny.

Celkem provozuje skupina ČEZ devět hnědouhelných elektráren. Jejich celkový výkon je přes 4400 MW, což je zhruba dvojnásobek jaderné elektrárny Temelín.