Doba čtení:1 m, 43 s
Veolia Energie v ČR dodává teplo a teplou vodu do 560 tisíců domácností, 1800 zařízení terciární sféry a 300 průmyslových podniků.

Zcela mimořádný rok má za sebou energetická divize skupiny Veolia. V tomto týdnu ukončená topná sezóna byla nebývalá v mnoha ohledech: trvala 8 měsíců, byla ovlivněná chladnějším počasím, pandemií koronaviru, obrovským nárůstem cen emisních povolenek a pokračující modernizací a ekologizací tepláren.

Kromě loňského září byly všechny měsíce chladnější než v předchozí topné sezóně, meteorologové ale hodnotí průběh zimy v dlouhodobém srovnání jako normální. Prakticky celá topná sezóna byla ve znamení nouzového stavu a přísných opatření proti koronaviru. Pro teplárny jako součást kritické infrastruktury platila ještě přísnější pravidla. „Navzdory těmto omezením i četným nemocem a karanténám v řadách našich zaměstnanců byly dodávky tepla zajištěny v plném rozsahu. I přes výrazně chladnější počasí v meziročním srovnání vzrostl prodej tepla jen o zhruba 10 procent. Na prodejích tepla se odrazilo omezení škol či úřadů a uzavření hotelů, restaurací a dalších provozoven,“ uvedl Reda Rahma, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

Čtěte také:
Veolia kupuje Pražskou teplárenskou
Klimatické šílenství emise nesníží

Dalším nebývale silným vlivem byl dramatický nárůst cen emisních povolenek. „V minulé dekádě byla cena povolenky pod 10 euro za tunu, dnes již překračuje hranici 50 euro. Náklad jen na povolenky u nás činí zhruba 2 miliardy korun ročně a povolenky již stojí více než je náklad na samotný nákup uhlí. To je dlouhodobě neúnosné,“ vysvětlil Rahma.

I proto se letos Veolia zavázala, že ve svých provozech do roku 2030 postupně opustí uhlí, v některých lokalitách dokonce do roku 2023. Pokračuje tak proces modernizace a ekologizace tepláren, do které Veolia Energie v předchozích letech investovala více než 10 miliard korun. Již dnes jsou emise škodlivin vypouštěných do ovzduší nižší o desítky procent a dopad výroba tepla a elektřiny na životní prostředí je výrazně menší.

Veolia Energie v ČR dodává teplo a teplou vodu do 560 tisíců domácností, 1800 zařízení terciární sféry a 300 průmyslových podniků. Zabývá se i dalšími moderními trendy, smart systémy a energetickými úsporami.