Doba čtení:1 m, 11 s
Elektřinu kradou Liberijci v celé zemi – napojují se na vedení nad svým domem nebo obchodem. Foto: wikipedia.org

Liberijci nelegálními přípojkami ukradnou ročně 60 procent elektrické energie vyrobené v této západoafrické zemi. Tvrdí to státní energetická společnost, podle níž stát přichází každý rok krádežemi o ekvivalent 800 milionů korun.

Libérie se snaží s americkou pomocí obnovit svou energetiku, poničenou za občanské války z let 1989 až 2003. O pomoci USA rozhodl minulý prezident Barack Obama slibem, že do roku 2020 bude elektřina zavedena k 50 milionům občanů subsaharské Afriky.

Čtěte také:
Z odpadu kávového průmyslu lze vyrobit elektřinu
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

V pětimilionové Libérii má k dispozici elektřinu jen 12 procent lidí, v hlavním městě Monrovii 20 procent. Vláda chce do roku 2030 elektrifikovat 70 procent domácností hlavního města.

Elektřinu kradou Liberijci v celé zemi – napojují se na vedení nad svým domem nebo obchodem. Podle BBC to není z neochoty platit, ale proto, že nemají proud k dispozici.

Hydroelektrárna Mount Coffee byla za občanské války zničena, ale díky dárcům už byla obnovena a je schopna vyrábět dostatek elektřiny. Problémem je omezená kapacita rozvodné sítě.

Elektrárenská společnost zřídila hlídky, které nelegální odbočky přerušují. Je také k dispozici telefonní služba, na níž mají lidé černý odběr hlásit.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek