Doba čtení:1 m, 24 s
Litvínov. Foto: Oldřich Hájek

Po celém Česku lidé ve čtvrtek 5. února demonstrovali proti navrhovanému prolomení těžebních limitů. Svolali je ekologičtí aktivisté, kteří chtěli veřejně připomenout, kolik měst a obcí už těžba úplně smazala z mapy nebo poškodila. Všechny akce měli jeden název: Limity jsme my. Informaci přinesl Český rozhlas a Česká televize.

Asi 200 lidí včetně mnoha zastupitelů přišlo vpodvečer do Litvínova podpořit zachování limitů těžby hnědého uhlí. K protestu se připojilo 14 měst, akce se konala i v Bukurešti. Zastánci limitů zapálili svíčky za obce, které musely ustoupit těžbě.

Na Palackého náměstí v Praze přišlo v podvečer podpořit odpůrce prolomení limitů ze severních Čech asi sto lidí. Senátoři za Strany zelených Václav Láska a Ivana Cabrnochová či Jan Rovenský z Greenpeace vyzvali aktivisty, aby pokračovali v tlaku na politiky, kteří budou o dalším osudu severočeských hnědouhelných dolů rozhodovat.

„Zapojili jsem se proto, že jednak nám není lhostejné, co bude s limity, zda budou probourány nebo nebudou. A pak jsme chtěli zejména lidsky podpořit lidi v Horním Jiřetíně, protože jsou stavěni do situace jakési nejistoty, což je podle mého názoru ze strany státu neslušné,“ řekl České televizi organizátor ostravské akce Jiří Klega.

Ve Frenštátu pod Radhoštěm se u kapličky demonstrovalo asi 70 lidí. Sešli se u areálu Na Horečkách u tamní kapličky, kterou uzamykají vždycky Beskydy před těžaři. Zazvonili, aby před další těžbou ochránili tentokrát severní Čechy. V Beskydech se na této zvonici zvoní výjimečně maximálně jednou ročně.

Už minulý týden demonstrovalo kvůli těžbě uhlí asi 250 lidí přímo v Horním Jiřetíně. Naopak prolomení limitů minulý týden v Praze požadovalo na 700 horníků. Vláda by o limitech měla rozhodnout v létě.