Doba čtení:2 m, 42 s
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý varuje před následováním německého příkladu, kde ekologicky motivovaná transformace energetiky způsobila výrazné zdražení elektřiny. Foto: iUHLI

Stát by měl podporovat obnovitelné zdroje a jádro, ale zároveň zatím nezavírat uhelné elektrárny. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Hospodářskou komoru České republiky zpracovala agentura IBRS. Domácnosti i firmy zároveň nechtějí, aby změny v energetice vedly ke zdražení elektřiny.

„Firmy i lidé čistší energetické zdroje jednoznačně podporují. Zároveň ale požadují, aby vláda při dalších svých krocích dbala jak na zachování energetické bezpečnosti, tak i zachování přijatelných cen elektřiny. Proto pro nás musí být varováním sousední Německo, kde kvůli probíhající energetické transformaci v poslední době elektřina rekordně zdražila,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

České domácnosti a firmy také v průzkumu označili za nepřijatelnou závislost naší země na dovozu surovin a elektrické energie ze zahraničí, neboť by se projevila nejen drahou elektřinou, ale mohla by ohrozit i energetickou bezpečnost a stabilitu dodávek. ČR by podle nich měla využívat domácí zdroje energie.

Nová předsedkyně Evropské komise chce během prvních 100 dní své funkce prosadit první evropský klimatický zákon, aby se EU stala do roku 2050 uhlíkově neutrální. I česká energetika se nachází na pomyslné křižovatce, blíží se rozhodnutí o stavbě nových jaderných reaktorů a útlumem těžby uhlí se bude zabývat uhelná komise. Hospodářská komora proto už dříve apelovala, aby česká transformace na nízkouhlíkovou energetiku byla systematická, postupná a rozumně plánovaná.

„To, že jsme dnes energeticky soběstační a máme dokonce výkonovou rezervu, je pro nás pojistkou pro případ, že by došlo k náhlým výpadkům výkonu, ať už z důvodu nucených odstávek elektráren, přičemž v posledních letech jich bylo z různých důvodů dost, či rozmarů počasí v případě obnovitelných zdrojů. Navíc to, že jsme exportérem elektřiny, je z geopolitického pohledu jedním z mála trumfů v českém rukávu,“ zdůraznil Dlouhý.

Ačkoliv firmy nejvíce podporují obnovitelné zdroje a jádro, podle firem má v energetické koncepci ČR své místo také uhlí – jde podle nich o druhý zdroj, který po jádru dokáže nejlépe zajistit přijatelné ceny a soběstačnost v energiích.

Názor domácností na uhlí ale není jednoznačný – na jednu stranu převládá názor, že životnost uhelných elektráren by neměla být prodlužována „do nekonečna“, ale na druhou stranu by neměly být ani okamžitě uzavřeny.

Průzkum také ukázal, že domácnosti i firmy se snaží snižovat svou spotřebu elektřiny. Drtivá většina domácností si proto pořizuje energeticky úspornější spotřebiče a snižuje své nároky na energie změnou svého chování, aby ušetřili. Většina firem pak investuje do technologií s dvouletou návratností. Motivace firem i domácností je ale hlavně ekonomická. Snižování spotřeby z ekologických důvodů deklarovala jen zhruba desetina domácností i firem.

Překvapením je, že přestože většina domácností i firem vnímá cenu energií za vysokou, jde o 70 % domácností a dokonce 75 % firem, chtějí, aby stát podporoval obnovitelné zdroje i za cenu zvýšení cen elektřiny.

Průzkum probíhal formou 15minutových rozhovorů na vzorku 1200 domácností a 300 firem napříč regiony. Agentura oslovila zaměstnance, důchodce, živnostníky i studenty různé úrovně vzdělání, dále pak malé, střední i velké podniky v různých krajích i oborech.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa