Doba čtení:1 m, 48 s
Větrné elektrárny vypouštějí plyn, který klima otepluje 23500krát více než oxid uhličitý. Ilustrační foto: morgueFile.com

V posledních letech prudce vzrostly emise fluoridu sírového. Jde přitom o vůbec nejsilnější skleníkový plyn, který přispívá ke globálnímu oteplování. Pro klima je mnohem nebezpečnější než oxid uhličitý.

Paradoxní je, že za zvýšeným používáním fluoridu sírového stojí boj proti klimatickým změnám – konkrétně jde o nezamýšlené dopady současného boomu obnovitelné energie, píše britská stanice BBC.

Čtěte také:
EU musí o boji s CO2 přesvědčit svět
Zimbabwe chce zásadně zvýšit vývoz uhlí

Levný a nehořlavý syntetický plyn SF6 je bezbarvý a bez zápachu. Výrobci elektrických zařízení se středním nebo vysokým napětím ho používají jako izolaci, například u turbín větrných elektráren. Ty mají sice přinést tolik vítanou „zelenou“ energii, zároveň pak ale vypouštějí plyn, který klima otepluje 23500krát více než oxid uhličitý, proti jehož emisím mezinárodní společenství bojuje, napsal server info.cz.

Pouhý jeden kilogram SF6 otepluje klima Země stejně, jako když si 24 lidí koupí zpáteční letenku z Londýna do New Yorku, píše BBC. Plyn navíc dlouho zůstává v atmosféře a klima tak otepluje dlouhých tisíc let. Jeho úniky do atmosféry v roce 2017 měly ale stejný efekt, jakoby v zemích Evropské unie vjelo na silnice dalších 1,3 milionu automobilů.

Jen ve Velké Británii se nyní na různých elektrických zařízeních používá asi milion tun SF6. Podle studie Univerzity v Cardiffu se množství plynu v rozvodné síti ročně zvyšuje o 30 až 40 tun. V celé Evropské unii pak emise fluoridu sírového činí 6,73 tun ročně, což v roce 2017 znamenalo více než osmiprocentní nárůst. Vědci z Bristolské Univerzity pak hovoří o tom, že koncentrace SF6 v atmosféře rostou po celá dvě desetiletí.

„Hladiny SF6 výrazně vzrostly a koncentrace plynu v atmosféře se za poslední dvě dekády téměř zdvojnásobily,“ řekl badatel Matt Rigby. Navíc se odhaduje, že by se do roku 2030 měly zvýšit o dalších 75 procent. Syntetický plyn navíc v přírodě nezanikne, lidé ho budou muset zničit a v zařízeních nahradit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa