Doba čtení:1 m, 31 s
Mezi základní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem. S více než 838 000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Foto: wikipedia.org

Energetické skupině Pražská energetika (PRE) loni klesl čistý zisk meziročně o 6,5 procenta na 3,12 miliardy korun. Výnosy naopak stouply o 26,5 procenta na téměř 48,2 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy Pražské energetiky (PRE), na kterou upozornil Ekonomický deník. Jako důvod poklesu zisku firma uvádí nárůst daňového zatížení v důsledku změny daňových předpisů.

Zisk skupiny PRE před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) loni stoupl na 6,87 miliardy Kč, což bylo to o 18 procent více než v roce 2022. „Zajímavostí může být, že zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o jednu miliardu na 5,1 miliardy korun. Jenže na PRE dopadlo vládní rozhodnutí o zdanění mimořádných zisků firem podnikajících v oboru energetiky. Na dani z příjmu tak skupina PRE místo jedné miliardy, jak by odpovídalo 19procentní sazbě daně, zaplatila bezmála dvě miliardy korun,“ uvedl Ekonomický deník.

Vyspělé ekonomiky ukázaly rozumnou cestu ke konci uhlí

Vývoj počasí, vysoké ceny dodávek energie a úsporná opatření vedly také k meziročnímu poklesu objemu dodávek. Objem dodávek elektřiny PRE klesl meziročně o 4,2 procenta na 6,12 terawatthodin (TWh) a objem dodávek plynu o 14 procent na 0,85 TWh. Objem distribuované elektřiny v Praze se snížil o 2,4 procenta na 5,86 TWh.

Mezi základní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem. S více než 838 000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Přes 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa