Zimbabwe chce zásadně zvýšit vývoz uhlí

Prezident Zimbabwe Emerson Mnanagwa. Foto: wikipedia org Voice of America

Vláda afrického státu Zimbabwe podepsala dohodu se společností Victoria Consultant se sídlem v Dubaji, která pomůže zemi zabezpečit trhy v Indii a Japonsku pro vývoz uhlí.

Japonsko a Indie se v loňském roce podílely 16,7 a 16,2 procenty na celkovém světovém dovozu uhlí. Zimbabwský prezident Emerson Mnangagwa uvedl, že Zimbabwe by mělo využít srdečných vztahů s Indií k posílení vývozu.

Čtěte také:
Zimbabwe: Spící těžební gigant
Na Ukrajinu dorazilo americké uhlí

„Máme vynikající vztah s indickým předsedou vlády Narendrou Modim a v současné době vidíte, že Indie dává miliardy dolarů na pomoc Africe v rozvoji. Měli bychom tedy využít indicko-afrického fóra k financování a kapitalizaci našeho průmyslu a zejména těžebního sektoru. Je pro nás obrovskou výzvou těžit, protože trh pro odbyt existuje,“ řekl Mnangagwa pro server bulawayo24.com.

„Naším cílem je získat trhy a exportovat množství uhlí, které od nás vláda Zimbabwe očekává,“ uvedl ředitel firmy Victoria Consultant Oliveira Sousa. Dodal, že množství uhlí, které se bude vyvážet, závisí na výrobní kapacitě země. Zimbabwe má podle odhadů zásoby ve výši 25 miliard tun uhlí, ale v současné době se těží pouze mezi dvěma a třemi miliony tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech