Doba čtení:1 m, 16 s
V akcionářské struktuře SE má zastoupení také Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Foto: EPH

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni hospodařil s rekordním čistým ziskem 559 milionů eur (téměř 14 miliard Kč) po předloňské ztrátě zhruba 255 milionů eur (6,4 miliardy Kč). Novinářům to řekl generální ředitel podniku Branislav Strýček. V akcionářské struktuře SE má zastoupení také Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského.

Zlepšení hospodaření Strýček zdůvodnil připojením nového třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce do energetické sítě, nejvyšší výrobou elektřiny ve vodních elektrárnách od roku 2010 a prodejní strategií, při které společnost prodává elektřinu na tři roky dopředu.

PRE vydělala 3,12 miliardy čistého

Navzdory vysokému zisku společnost neplánuje vyplácet dividendy. Důvodem je vysoké zadlužení podniku, které se pohybuje kolem čtyř miliard eur (100 miliard Kč). Zadlužení SE ovlivnil projekt dostavby dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, který se výrazně prodražil. Podle Strýčka by do čtvrtého bloku v Mochovcích mělo být palivo zavezeno v příštím roce; první dva bloky této elektrárny jsou v provozu už léta.

V roce 2022 k vysoké ztrátě SE přispěla nižší výroba elektřiny, kvůli které podnik musel dokupovat elektrickou energii na trhu za vysoké ceny, aby dostál svým závazkům.

Většinový podíl v SE má pod kontrolou italský koncern Enel spolu s EPH. Zbylých 34 procent akcií SE drží slovenská vláda. Firma loni a letos odstavila z provozu poslední uhelné elektrárny a připravuje plán prodloužit životnost jaderných elektráren.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa