Doba čtení:1 m, 20 s
Provozovatel Elektrárny Počerady žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027, aby měl dostatek času na instalaci nové technologie. Foto: Seven Energy
Elektrárna Počerady má výjimku prodlouženou do roku 2027. Foto: Sev.en Energy

Krajský úřad v Ústí nad Labem udělil provozovatelům elektrárny v Počeradech odklad na plnění emisních limitů do roku 2027. Povolení se týká emisí rtuti. Zástupci skupiny Sev.en uvedli, že na instalaci technologií pro snížení emisí potřebují víc času, napsal server Seznam Zprávy.

„Máme stanovený harmonogram prací s pevnými termíny do roku 2027 a výjimku potřebujeme prodloužit pouze z toho důvodu, abychom zvládli technologii nainstalovat, vyladit a řádně otestovat,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová letos v lednu, když firma o prodloužení výjimky v Počeradech žádala.

Majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač před nedávnem oznámil státu, že kvůli vysokým cenám emisních povolenek se uhelné zdroje přestanou možná už příští rok rentovat. Obdobně se vyjádřili i zástupci dalších firem. Stát nyní hledá cesty, jak situaci vyřešit.

Tomek: S koncem uhlí by chybělo teplo

Výjimka pro emise rtuti se může Počeradům hodit pro případ, že stát nějakou formu pomoci schválí a elektrárna zůstane třeba jen v pohotovostním provozu pár dalších let.

„Množství rtuti ve spalinách je tak malé, že jeho zachytávání nepovažovaly státní orgány pro ochranu zdraví a životního prostředí do nedávna za nutné,“ uvedla mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Firma podle ní na opatřeních k plnění limitů dál pracuje a výjimku považuje za rozumné rozhodnutí, které jen váží přínosy a náklady. „Překračování limitů považovali tvůrci evropské směrnice o emisích průmyslových zdrojů za přijatelné, pokud náklad na snížení rtuti přesahuje přínos, který se tím získá na životním prostředí,“ dodala.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa