Doba čtení:1 m, 15 s
Kromě expozice o životě horníků a těžbě uhlí nabídne zrekonstruovaná kulturní památka reprezentační prostory pro konání konferencí, workshopů, festivalů a dalších nejrůznějších akcí. Foto: poho2030.cz

POHO Park Gabriela se stane centrem pohornické krajiny, z bývalého dolu Gabriela vznikne návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin. Projekt získal dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci.

Moravskoslezský kraj bude rekonstruovat bývalý důl Gabriela. Projekt POHO Park Gabriela vytvoří na Karvinsku místo, kam lidé budou jezdit za zábavou, ale i historií hornictví. Vybuduje se tu centrum pohornické krajiny, které bude výchozím bodem i křižovatkou stezek pohornickou krajinou, napsal server polar.cz.

Historické šachty lákají turisty v Česku i Polsku

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 503 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí kraji z Operačního programu Spravedlivá transformace přikleplo dotaci ve výši 428 milionů korun, z krajského rozpočtu na projekt půjde 75 milionů.

Kromě expozice o životě horníků a těžbě uhlí nabídne zrekonstruovaná kulturní památka, která posledních 20 let pouze chátrala, reprezentační prostory pro konání konferencí, workshopů, festivalů a dalších nejrůznějších akcí.

POHO Park Gabriela bude provozovat zapsaný spolek POHOPARK, jehož členy jsou Moravskoslezský kraj, krajská akciovka MSID, město Karviná a spolek Dokořán. Kromě zrekonstruovaného dolu je součástí projektu i novostavba informačního centra se zázemím pro návštěvníky. V areálu nebudou chybět odpočinkové prostory s malým bistrem, vzniknou zde pěšiny, cyklotrasy nebo odpočinkové plochy. Velkým lákadlem bude ferratová stezka na vrchol jedné z těžních věží.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa