Doba čtení:1 m, 9 s
Turecko, které má málo ropy a plynu, je velmi závislé na dovozu z Ruska, Ázerbájdžánu a Íránu a také na LNG z Alžírska, Kataru, Spojených států a Nigérie. Foto: pixabay.com

Turecko jedná s americkým energetickým gigantem ExxonMobil o dlouhodobých dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze omezit svou závislost na ruské energii, informoval list Financial Times (FT).

Země by si prostřednictvím dlouhodobé dohody, o níž jedná se společností Exxon, zajistila až 2,5 milionu tun LNG ročně. „Turecko se snaží vybudovat „nové portfolio dodávek“, díky němuž by bylo méně závislé na jediném partnerovi,“ uvedl v rozhovoru pro FT turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar. Dodal, že smlouva by mohla trvat deset let. Obchodní podmínky dohody jsou stále předmětem jednání.

Katar chce vyzvat USA v bitvě o vývoz LNG

Údajná dohoda Turecka se společností Exxon přichází v době, kdy ruský vývoz do Evropy klesá, protože Evropa v reakci na konflikt na Ukrajině zvyšuje nákupy LNG od světových producentů, aby snížila dovoz ruského plynu z plynovodů.

Podle údajů společnosti LSEG ruský vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy v roce 2023 klesl o 1,9 procenta na 15,8 milionu tun.

Turecko, které má málo ropy a plynu, je velmi závislé na dovozu z Ruska, Ázerbájdžánu a Íránu a také na LNG z Alžírska, Kataru, Spojených států a Nigérie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa