Doba čtení:4 m, 4 s
Katar rozšíří těžbu LNG v Severním poli – největším ložisku zemního plynu na světě, v němž se nachází odhadem 10 procent světových zásob. Foto : pixabay.com

Katar plánuje výrazně zvýšit produkci zkapalněného zemního plynu i při nejnižších mezinárodních cenách za poslední tři roky a snaží se získat zpět podíl na trhu od USA, protože Washington pozastavil vydávání nových vývozních povolení.

Ministr energetiky Saad Sherida al-Kaabi, generální ředitel státní společnosti QatarEnergy, v únoru oznámil nový projekt LNG, který má „posunout katarský plynárenský průmysl k novým horizontům“. Projekt rozšíří těžbu LNG v severovýchodním katarském Severním poli – největším ložisku zemního plynu na světě, v němž se nachází odhadem 10 procent světových zásob. Země doufá, že investiční plán pro západní část pole bude dokončen v roce 2025 nebo 2026 a těžba by měla být zahájena v roce 2030, napsal server asia.nikkei.com.

V kombinaci s již oznámenými plány pro východní a jižní oblast pole dosáhne dodatečná roční těžební kapacita přibližně 64 milionů tun. Těžba ve východní části bude zahájena v roce 2026 a v jižní části v roce 2027, přičemž celková kapacita by se měla zvýšit o téměř 90 % ze současných 77 milionů tun ročně na 142 milionů tun v roce 2030.

Mezinárodní ceny zůstávají nízké. Asijské spotové ceny LNG dosáhly v období únor-březen nejnižší úrovně od dubna 2021. Ceny jsou přibližně 90 procent pod historickým maximem zaznamenaným v září 2022 a již nějakou dobu se pohybují pod 10 dolary.

Velká plynová lež? Především varování

Také nizozemské ceny TTF na příští měsíc, což je evropský benchmark pro zemní plyn, se v únoru dostaly na nejnižší úroveň 22 eur (23,41 USD) za megawatthodinu, což odpovídá minimu z doby před ruskou invazí na Ukrajinu. Poptávka po zemním plynu se uklidnila, protože snahy o vytvoření zásob k odvrácení energetické krize v Evropě polevily. Zimy byly také mírné.

Vzhledem k tomu, že nízké ceny snižují ziskovost plynárenských projektů, jsou producenti obecně opatrní při novém rozvoji.

Snaha Kataru prudce zvýšit těžbu navzdory nízkým cenám vděčí za to, že se jeho strategie zaměřuje na střednědobý až dlouhodobý horizont. Tato strategie zřejmě částečně vychází z touhy konkurovat USA, které jsou největším světovým producentem zemního plynu.

Spojené státy koncem roku 2000 rychle rozšířily těžbu plynu. Od roku 2016 začaly LNG vážně vyvážet, přičemž jejich podíl na celosvětovém vývozu vzrostl z přibližně 1 na přibližně 21 procent v roce 2023.

Katar, který byl na prvním místě, zaznamenal pokles svého celosvětového podílu z maxima přibližně 33 v roce 2013 na přibližně 19 procent v roce 2023. Vzhledem k tomu, že Katar je závislý na fosilních palivech, jako je ropa a zemní plyn, které tvoří přibližně 80 procent jeho příjmů, má pokles podílu mimořádný dopad na finance země.

Plány na zvýšení produkce LNG pomohly zvýšit úvěrovou spolehlivost země. V březnu agentura Fitch Ratings zvýšila dlouhodobý rating Kataru v cizí měně o jeden stupeň na AA, což je třetí nejvyšší rating agentury. Jedná se o nejvyšší rating mezi zeměmi Blízkého východu a vyšší než AA- Francie a Velké Británie.

Politické překážky, kterým čelí americký průmysl LNG, představují také příležitost. V lednu se země rozhodla pozastavit přezkum nových povolení k vývozu LNG, protože formuluje nové normy týkající se ekonomických a environmentálních otázek, přičemž zohledňuje dopad vývozu na globální oteplování a americkou energetickou bezpečnost.

Německo přidává čtvrtý plovoucí LNG terminál

USA a Evropa označily zemní plyn za přechodný zdroj energie, který má do roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí, protože vypouští méně skleníkových plynů než uhlí nebo ropa. Mnohé nevládní organizace a investoři však volají po brzkém ukončení využívání zemního plynu a nutí vlády, aby zvážily alternativy.

Podle al-Kaabiho je zemní plyn pro Katar spíše cílovým než přechodným palivem. Nové projekty se setkávají jen s malým odporem a další zvyšování těžby je možné.

Kim Fustier, vedoucí evropského akciového výzkumu v oblasti ropy a zemního plynu ve společnosti HSBC, upozorňuje, že vzhledem ke zmrazení vývozu z USA a zvýšení produkce v Kataru budou konečná investiční rozhodnutí o amerických projektech LNG minimálně po dobu příštích zhruba dvou let omezena. Katar plánuje tuto mezeru využít k dohnání ztracených pozic.

Zvýšení produkce Kataru může mít dlouhodobý dopad na trh s LNG. Podle dlouhodobých prognóz, které zveřejnila společnost S.A., bude celosvětová nabídka a poptávka po LNG od konce roku 2020 do poloviny 30. let 20. století pravděpodobně zhruba vyrovnaná.

Podle společnosti Rystad Energy se náklady na výrobu a přepravu LNG z katarských projektů plynových polí do Asie pohybují zhruba na polovině nákladů z amerických projektů.

Yosuke Noguchi, analytik trhu LNG a Blízkého východu v Japonské organizaci pro kovy a energetickou bezpečnost, přirovnal současnou situaci k roku 2014, kdy Saúdská Arábie vedla OPEC ke zvýšení produkce a snížení cen ropy, aby mohla konkurovat americké břidlicové ropě.

Katar se snaží rozšířit svůj podíl na trhu agresivním snižováním cen a následným zvyšováním cen v obdobích omezené nabídky,“ uvedl Noguči.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa