Doba čtení:1 m, 22 s
Společnost Severočeské doly těží v současné době v obou dolech, tedy dolu Bílina a dolu Tušimice, na plný výkon. Foto: severočeské doly

Chování zákazníků v souvislosti s energetickou krizí se změnilo. Uhlí nakupují už nyní a na několik sezon dopředu. Poptávka zákazníků je ve srovnání s předchozími lety vyšší zhruba o pětinu. ČTK to řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký.

Společnost Severočeské doly těží v současné době v obou dolech, tedy dolu Bílina a dolu Tušimice, na plný výkon. „Dříve byl přes léto obvyklý pokles poptávky, ale teď těžíme v podstatě stejné objemy jako v zimních měsících,“ uvedl mluvčí. Letos Severočeské doly, které jsou součástí koncernu ČEZ, předpokládají navýšení těžby oproti loňskému roku zhruba o deset procent.

Kdy řekne vláda pravdu o cenách energií?

Zájem o bílinské nízkosirnaté uhlí se podle mluvčího nevídaným způsobem zvedl od začátku války na Ukrajině, kdy začaly prudce růst ceny elektřiny a plynu. Domácnosti změnily svůj vzorec nákupního chování, kdy najednou začaly kupovat uhlí ne na jednu topnou sezonu, jak bylo vždy zvykem, ale třeba na další dva tři roky dopředu, v obavách, že uhlí nebude, uvedl Kopecký

V uhelných skladech se čeká na dodávky uhlí od jednotlivých dnů do několika týdnů, vždy záleží na regionu a také na tom, jak si příslušný uhelný sklad naskladňoval uhlí v období, kdy o něj nebyl tak obrovský zájem. Podle Kopeckého nicméně nehrozí, že by byl v topné sezoně nedostatek uhlí. „Pro všechny naše stávající zákazníky máme uhlí po celý rok, takže v topné sezoně budeme mít také,“ řekl. Ceny hnědého uhlí se od 1. ledna 2022 nezměnily.