Lidé nechtějí měnit vytápění kvůli změnám klimatu

Ochota změnit způsob vytápění se snižuje, pokud by se změnou byly spojeny stavební, či renovační práce v domě. Foto: wikipedia.org

Občané vybraných členských států EU nejsou ochotni měnit způsob vytápění svých domácností v rámci boje proti změně klimatu. Nejdůležitější jsou pro ně náklady spojené se změnou vytápění. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zadala asociace Eurogas.

Průzkum byl proveden v 13 členských zemích EU, mezi nimiž byla například Francie, Německo, Polsko, Itálie či Španělsko. Předmětem průzkumu byl postoj občanů k tomu, jak přemýšlí o svém přispívání k boji proti klimatické změně, jak by chtěli vytápět své domovy a co by je přimělo k tomu svůj vytápěcí systém změnit, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Uhelná komise připraví 3 cesty útlumu
Uhlí musíme mít čím nahradit, shodli si Brabec s Toplánkem

Z průzkumu vyplynulo, že lidé nejsou ochotni měnit způsob vytápění svých domácností. Na seznamu možností, jak bojovat s klimatickou změnou, se tato možnost nachází až na konci. Téměř ve všech dotazovaných zemích lidé odpověděli, že za řešení klimatické změny jsou zodpovědné především národní vlády. Výjimkou je Lotyšsko, kde více lidí odpovědělo, že jednotlivci jsou zodpovědní více než vláda.

Nejvýznamnějším faktorem je pro většinu spotřebitelů cena, a to pravidelné měsíční platby za vytápění, ale i náklady za instalaci. Ochota změnit způsob vytápění se dále snižuje, pokud by se změnou byly spojeny stavební, či renovační práce v domě.

Zdroje vytápění se napříč zkoumanými členskými státy EU liší. Ve Finsku a Lotyšsku je běžné dálkové vytápění, v Německu kolektivní vytápění (vytápění pro několik jednotek domácností, například v rámci panelového domu) a ve Spojeném království, Irsku a Španělsku je nejběžnější individuální vytápění, kdy má domácnost svůj vlastní zdroj vytápění. Podobně se velmi liší typy vytápění. Od plynových kotlů nejběžnějších ve Spojeném království a Itálii až po kamna na dřevo v Lotyšsku a Finsku.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje