Doba čtení:1 m, 35 s
Náklady na podporované zdroje elektřiny v Česku vyjdou státní pokladnu do roku 2030 na bilion korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině. Foto: pixabay.com

Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit pouze 17 procent Čechů, zájem o ni mají dvě pětiny lidí. Více než polovina oslovených však netuší, zda takovou energii nabízí jejich dodavatel. Vyplývá z průzkumu portálu Ušetřeno.cz.

Ekologicky podle průzkumu Češi smýšlejí zejména v tom, že důsledně třídí odpad a neplýtvají obaly. Tři čtvrtiny oslovených si na nákupy nosí vlastní tašky, třídí odpad a také používají energeticky úsporné spotřebiče a žárovky. Polovina z nich dále uvádí, že také opakovaně používá mikrotenové sáčky, kompostuje a šetří vodou.

Čtěte také:
Kolik z republiky nám zaberou obnovitelné zdroje?
Energetická soběstačnost je český trumf

Ohled na přírodu Češi berou i v tom, že si pořizují ekologičtější kotle a místo auta využívají hromadnou dopravu, jak potvrdila zhruba pětina respondentů,“ uvedla analytička Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Připomněla, že energii z obnovitelných zdrojů má v nabídce řada dodavatelů. Že takovou energii jejich dodavatel nabízí, ví podle průzkumu ale pouze dvě pětiny dotázaných, přičemž 22 procent ji odebírá. Zda jejich dodavatel takovou energii nabízí, naopak netuší 58 procent respondentů.

Energie z obnovitelných zdrojů jsou obecně o něco dražší než energie z klasických zdrojů, zákazníci se však jejich odběrem podílejí na zodpovědném přístupu k naší planetě a přispívají tak i k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů,“ dodala Witoszová.

Původ takzvané zelené elektřiny si podle průzkumu většina dotázaných správně spojuje s přírodními zdroji. Nejčastěji jmenovali slunce (90 procent dotázaných), vítr (88 procent) a vodu (79 procent). Následují geotermální prameny (56 procent) a bioplyn (44 procent).

Průzkum se uskutečnil na začátku února mezi 645 respondenty z celé republiky.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo