Doba čtení:1 m, 7 s
Severočeské doly těží v současné době v obou dolech, tedy dole Bílina a dole Tušimice, na plný výkon. Foto: SD

Zástupci odborů a vedení Severočeských dolů se dohodli na tom, že v roce 2023 vzroste tarifní mzda všech zaměstnanců o pevnou částku 3300 korun měsíčně, minimálně však o deset procent. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

Zvýšení mzdových tarifů je v průměru o 11,1 procenta, což je dosud nejvyšší meziroční zvýšení. ČTK to dnes řekl předseda sdružení odborových organizací Severočeských dolů Josef Slunečka. „Určitě za nás panuje spokojenost,“ uvedl. Důležité je podle něj právě stanovení minimálního zvýšení o deset procent. Nejvíce tak dostanou přidáno lidé, kteří mají nyní nejnižší platy, a to až o 16 procent.

Odborníci: Část spotřeby plynu nahradí uhlí

Vyjednávání o zvýšení mzdových tarifů bylo vyústěním debaty o zvýšení mezd v reakci na inflaci. Kolektivní vyjednávání se nakonec uskutečnilo ve dvou kolech, druhé bylo přerušeno a následně dokončeno uzavřením dohody.

Severočeské doly, které zaměstnávají včetně dceřiných společností 4250 lidí, teď přijímají nové pracovníky. Společnost těží v současné době v obou dolech, tedy dole Bílina a dole Tušimice, na plný výkon. Chování zákazníků v souvislosti s energetickou krizí se změnilo. Uhlí nakupují už od léta a na několik sezon dopředu. Severočeské doly jsou součástí koncernu ČEZ.