Doba čtení:1 m, 12 s
Téma rychlého růstu cen energií otevřeli český premiér Andrej Babiš či premiéři Španělska nebo Řecka. Foto: ANO

Lídři unijních zemí se na pracovní večeři ve Slovinsku bavili především o bezpečnostní politice. Několik politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše krátce hovořilo o potřebě společně řešit růst cen energií, na větší debatu však nedošlo.

Šéfové unijních států se ve slovinském podhorském sídle Brdo pri Kranju sešli poprvé od neúspěšného konce spojenecké mise v Afghánistánu, který podle řady evropských politiků ukázal přílišnou závislost EU na Washingtonu. Jejich debata se točila i kolem zářijového uzavření bezpečnostního paktu mezi USA, Británií a Austrálií označovaného zkratkou AUKUS, které podle některých evropských politiků rovněž přidalo na naléhavosti myšlenkám na větší vojenskou nezávislost bloku.

Čtěte také:
Británie zahájila plán na zvýšení nízkouhlíkové vodíkové kapacity
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Babiš či premiéři Španělska nebo Řecka na závěr večeře krátce otevřeli téma rychlého růstu cen energií, jehož dopad chce řada států zmírnit pomocí společných opatření. Volají například po společném nákupu energií či změně pravidla, podle něhož jsou na unijním trhu svázány ceny elektřiny a plynu, což v současnosti zdražuje elektřinu. Další země v čele s Německem se k reformním návrhům stavějí spíše skepticky.

Michel však širší diskusi odmítl s tím, že tématu věnují lídři podstatnou část řádného summitu za dva týdny v Bruselu. Tam již budou mít na stole návrhy možných opatření, které představí příští týden Evropská komise.