Dobré řešení neexistuje, nejhorší je nejistota

Vypadá to, že po letech planého tlachání bude konečně jasno. Vláda chce během jara definitivně rozhodnout o limitech těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Ministr průmyslu Jan Mládek připravil návrh, který ze čtyř možných variant doporučuje dvě kompromisní. Staví se jak proti úplnému zachování, tak proti úplnému zrušení limitů. V komentáři deníku Mladá fronta DNES to napsala Zuzana Kubátová.

Podle Mládka může zcela padnout hranice u Dolu Bílina polostátních Severočeských dolů. A částečně se limity mají posunout u Dolu ČSA (ten patří soukromé firmě Severní energetická, ovládané miliardářem Janem Dienstlem). S Bílinou nebude problém, území za hranicí je neobydlené, s těžbou za čárou se tu léta počítá.

Hranice limitů se tu už dříve upravovala a prošlo to v poklidu. Daleko kontroverznější je oblast lomu ČSA. Mládkův kompromis by umožnil zachovat obce Dolní Jiřetín a Černice, které by jinak úplnému zrušení limitů v této lokalitě padly za oběť. Při částečném posunu by však rypadlům uklouzly jen o píď, notně pošramocené: zbourat by se stejně muselo až 170 domů. Kompromis u lomu ČSA proto nevyhovuje ani Severní energetické (omezená těžba se jí nevyplatí), ani lidem z Jiřetína (důl za humny by jim tak jako tak zničil bydlení).

„Suma sumárum: Mládek navrhuje jedinou reálnou kompromisní variantu, zrušení limitů u Bíliny a jejich zachování na ČSA. Tečka. Teď jde o to, bude-li mít vláda dost odvahy návrh přijmout, zdůvodnit a obhájit. Řešení není ideální – stát se jím vzdává stovek tun kvalitního uhlí pod zemí, bere levnou surovinu k výrobě tepla a urychlí útlum hornictví na Mostecku,“ píše Kubátová.

To vše má podle ní sociální dopady a jde to proti zájmu soukromých byznysmenů ze Severní energetické, jejichž investici verdikt částečně znehodnotí. Politici musí posoudit, zda jsou tato negativa vyvážena přínosy: menší devastací krajiny a zachováním dvou obcí. Ideální řešení, které by vyhovovalo všem zúčastněným stranám, na Mostecku neexistuje.

Klady i zápory mají všechny tři reálné možnosti: tedy úplné zachování, úplné zrušení i částečné prolomení limitů. Jenomže majitelé dolů, teplárníci, obyčejní horníci i majitelé domů a zahrad v Jiřetíně a Černicích potřebují vědět, co je v budoucnu čeká. Ze všech špatných perspektiv je život v nejistotě tou úplně nejhorší, míní Kubátová.