Doba čtení:1 m, 42 s
Lom ČSA. Kolesové rypadlo KU 300. Foto: Severní energetická

Rozhodnutí vlády o limitech je pro Mostecko i občany Horního Jiřetína špatná zpráva, ale za limity lomu ČSA se nakonec těžit bude. Regionálnímu serveru Homerlive.cz to řekl předseda Okresní hospodářské komory Most Rudolf Jung.

Vláda v říjnu rozhodla o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly. V případě lomu ČSA, který provozuje Severní energetická, zůstávají limity naopak zachovány. Pro region je rozhodnutí ministrů podle Junga každopádně špatná zpráva, a to v oblasti ekonomické výkonnosti regionu, v oblasti malých a středních firem, pro které je segment energetiky významným zdrojem subdodávek.

A bude to špatně i pro většinu Jiřetínských. Povinné odvody za vytěžený nerost dotovaly rozpočet obce ve výši kolem 30 milionů korun ročně. „Fakt, že stát umožnil postupovat a podnikat podle horního zákona své obchodní společnosti, a privátní společnosti toto nezadatelné právo nadále omezuje, si jako představitel podnikatelské organizace nedovedu zasadit do obchodních pravidel. Budu se snažit, aby mi to nějaký renomovaný právník vysvětlil,“ uvedl předseda Jung, který zároveň vyjádřil přesvědčení, že se politici nakonec doberou k logickému řešení.

Čtěte také: Prolomeno! Na Bílině se bude těžit za limity

„Jsem přesvědčen, že když už politika zasahuje i do oblastí ryze technických, že zmiňované rozhodnutí vlády je tedy politickým prvním krokem a že se dopracujeme k logickému stavu a pro naši energetickou bezpečnost a nezávislost využijeme zdrojů, které máme k dispozici. Ovšem čím déle to bude trvat, tím to bude dražší,“ upozornil Jung.

Naopak dobrou zprávou podle něj je to, že vláda nepodlehla tlakům k odpisu zásob nejkvalitnějšího hnědého uhlí v Evropě uloženém v předpolí dolu ČSA a uznala, že v současné době se bez uhlí, jako většina světa i v atmosféře žádoucích úspor a rozvoje neuhlíkové energetiky, ještě prostě neobejdeme. „Navíc to paradoxně říkají také dnešní přemýšliví odpůrci tím, že uhlí necháme k využití budoucí generaci, což je ovšem ekonomicko-technický nesmysl, ale na konečné věci to nic nemění,“ řekl Jung.

Mohlo by vás zajímat:
Voliči vám ČSA spočítají, slyšel Sobotka